HavacılıkHaberler

Bir Boeing 737 Uçağı Hawaii Sahili Açıklarında Düştü!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CNBC tarafından tweetlenen rapora göre, bir Boeing 737 uçağı, Honolulu’dan havalandıktan sonra Hawaii kıyılarında acil su iniş yapmak zorunda kaldı.

Kalkıştan sonra uçak, iniş pistine geri dönmek zorunda kaldı. FAA’ya göre, suya iniş yaptıktan sonra her iki pilot da kurtarıldı.

FAA bir CNBC raporunda, “Pilotlar motor arızası bildirmişti ve uçağı suya indirmeye zorlandıklarında Honolulu’ya dönmeye çalışıyorlardı” dedi. “Ön bilgilere göre, ABD Sahil Güvenlik her iki mürettebatı da kurtardı. FAA ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu konuyu araştıracak.”

Bu kaza, Boeing’in 737 MAX yolcu uçağının uçuş navigasyon sistemine bağlı olan, 2018 ile 2019 yılları arasındaki altı aylık bir süre içinde iki ölümcül olayın hemen ardından geldi. Bu nedenle Boeing’in uçaklarından oldukça endişe duyulmaya başlandı. Ancak dikkat çekici bir şekilde, bu olay, aynı motor ve sistem tasarımına sahip olmayan bir 737 kargo modelini içerdiğinden, 737 MAX kazalarına neden olan teknolojik sorunlarla alakası olmadığı bulundu.

Boeing 737 Uçağının Kaza Nedeni

Bilindiği gibi, Hawaii kıyılarında inen Boeing 737 kargo uçağı, 737 MAX’tan farklı bir modeldi, bu nedenle uçağın önceki teknik sorunlarıyla bu olay arasında hiçbir bağlantı yok. Ek olarak, uçakta ek mürettebat veya yolcu bulunmadığından, olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Bununla birlikte, şu anda, uçağı düşüren motor sorununa neyin neden olabileceği bilinmiyor. Sistemdeki doğal kusurlardan bakım sorunlarına veya basit bir tesadüfe kadar her şey olabilir.

Uçağın çağrı işareti Transair Flight 810 idi ve FAA, acil inişini yerel saatle yaklaşık 2:30’da (8:30 AM EDT) yaptığını söyledi. Yazılı olarak, uçağın durumu hakkında bilgi ise belirsizliğini koruyor.

2020’deki COVID-19 krizi boyunca, ABD’deki ve yurtdışındaki ulusal karantinalar nedeniyle dünya çapındaki uçaklar yere indirildi. Hava yolculuğunun küresel ulaşımın yaygın bir biçimi haline gelmesinden bu yana bu yolculuklar ilk defa karantina döneminde bu kadar büyük ölçekte ve kapsamda durduruldu, bu nedenle bugünkü gibi olayların neredeyse her havayolu için aylarca süren kesintilerle bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu