HaberlerTıp

Ölü Olduğu Bildirilen İspanyol Bir Mahkum Otopsisinden Hemen Önce Uyandı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İspanyol hapishane yetkilileri, üç ayrı doktor tarafından ölü ilan edilen bir mahkumun, otopsisinin başlamasından sadece birkaç saat önce morgda uyanmasının ardından şaşkına döndü!

29 yaşındaki Gonzalo Montoya Jiménez olan mahkum, 7 Ocak 2018’de bir sabah yoklama sırasında hücresinde tepkisiz bir şekilde otururken bulundu.

İspanya’nın kuzeybatısındaki Asturias Merkez Hapishanesi’nin maksimum güvenlikli kanadında soygundan dolayı cezasını çekmekte olan Jiménez, hücresinde bir sandalyede bilinçsiz bir şekilde otururken bulunduktan sonra, hapishanede görevli iki doktor tarafından muayene edildi.

Hayati bir belirti hissetmeyen doktorlar, onu ölü ilan etti ve bir saat sonra bir adli tıp doktoru cesedi muayene etti, ilk değerlendirmelerle aynı fikirde olarak adli tıp doktoru tarafından da üçüncü bir ölüm raporu yayınladı.

Ancak daha sonra hastayı morga koyduklarında, doktorlar bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettiler.

Bu noktada, Jiménez vücudunun korunmasına yardımcı olmak için zaten soğuk bir depoda zaman geçirmişti ve derisine, yakında yapılacak otopsiye hazırlanması için neşter kılavuzları çizilmişti. İşte tam bu noktada ceset aniden hareketlendi.

Jiménez daha sonra bir ambulansla koruma altında başka bir hastaneye nakledildi ve sonunda durumunun stabil olduğu bildirildi. Ancak ilk etapta karışıklığın nasıl meydana geldiği konusunda hiç kimsenin bir fikri yok.

İspanyol Hapishane Teşkilatı sözcüsü medyaya verdiği demeçte, “Adli Tıp Enstitüsü’nde ne olduğu hakkında yorum yapamam, ancak üç doktor klinik ölüm belirtileri gördü, bu yüzden şu anda bunun tam olarak neden olduğu net değil” dedi.

Yapılan açıklamalara göre Jiménez ‘ölü’ bulunmadan bir gün önce, kendini hasta hissetmekten şikayet ediyordu ve durumuna tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, yetkililer vücudunu siyanoz belirtileri gösteriyor olarak tanımlamışlardı.

Hastane yetkilileri İspanyol medyasına sahte ölümün, vücudun trans veya nöbet benzeri bir duruma girdiği, fiziksel katılıkla birlikte bilinç ve duyu kaybı sergilediği bir katalepsi vakası olabileceğini söyledi.

Mahkûmun epilepsi geçirmesine ve bu durum için ilaç kullanmasına rağmen Jiménez’in nası kataleptik hale geldiği belirsizdir.  Hastanede, Jiménez’in yoğun bakımda bilincini toparlayıp konuşmaya başlaması 24 saat aldı, bu da doktorlar tarafından iyiye işaret olarak görüldü.

‘Ölü adam’ uyanır uyanmaz karısını görüp göremeyeceğini sordu.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu