BilimHaberler

Bir Yüzyıl Boyu Yaşayabilen Coelacanth Balığının İlginç Biyolojisi!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Çoğu bilim insanı, Coelacanth adı verilen bir balık türünün yaklaşık 20 yıl ömrü olduğuna inanır. Ancak yeni bir analiz, Current Biology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, yaratığın gerçekten denizlerdeki yüzüncü yılı olduğunu, derin deniz köpekbalıkları gibi 100 yıla kadar yaşadığını ortaya koydu. Ve yaşlanma süreci iklim değişikliğiyle bağlantılı olabilir!

Coelacanth’ın Maksimum Ömrü Düşünülenden ‘Beş Kat Daha Uzun’

Araştırma ekibi, asırlık balığın sadece orta yaşın sonlarında ürediklerine karar verdi ve iki embriyoyu inceledikten sonra, ekip her ikisinin de kabaca beş yaşında olduğunu buldu. Bu da demek oluyor ki, Coelacanth embriyoları doğmadan önce beş yaşına kadar yaşayabilirler!

Fransa’nın IFREMER Kanalı ve Kuzey Denizi Balıkçılık Araştırma Birimi’nde görev alan bilim adamı Kélig Mahé, IE ile paylaşılan ambargolu bir yayında yaptığı açıklamada, “Coelacanth, deniz balıkları arasındaki en yavaş yaşam geçmişlerinden birine sahip.” dedi.

Balık türleriyle insanların yaşam döngüsü kıyaslanacak olursa, insanların yaşlanmasının bir nedeni DNA replikasyonla ilgilidir. Telomerler, kromozomlarımızı koruyan her DNA dizisinin sonundaki “kapaklar”dır, şişe kapaklarından veya ayakkabı bağcıklarının uçlarındaki plastik uçlardan farklı değildir ve insan hücrelerinin hayati bir parçasıdır.

Ne zaman bir insan hücresi kendini kopyalasa telomerler tükenir. Doğal olarak, ömrü uzatma fikri telomerlerimizin çürümesini yavaşlatmayı ve böylece DNA’mız için çürüme oranını azaltmayı içerir. Balık türünün yaşam döngüsü ile insanınki arasında herhangi bir bağlantı olup olmayacağı şimdilik sadece merak konusu.

Şimdilik araştırmacılar, bulgularının Coelacanth için koruma çabaları üzerindeki akut etkilerini vurguladılar.

Araştırmacılara göre, Afrika Coelacanthları kritik tehlike altında olarak kabul ediliyor ve IUCN’nin Tehdit Altındaki Türler’in kırmızı listesinde yer alıyor.

Mahé, “Sonuç olarak, Coelacanths’ın biyolojisi ve yaşam tarihi hakkındaki bu yeni bilgi parçaları, bu türün korunması ve yönetimi için gereklidir”, diye ekledi. Ve canlıların ölçeklerinin mikrokimyasal bir analizi, yavaşlayan büyümesi ve sıcaklığı arasında bir ilişki ortaya çıkararak, iklim değişikliğinin hızlandırıldığı bir dönemde bu ve diğer savunmasız türleri etkileyen yaşlanma sürecindeki çevresel faktörlere ışık olabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu