Haberler

İran’ın En Büyük Savaş Gemisi Umman Körfezi’ndeki Yangından Sonra Battı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Reuters’in haberine göre, İran’ın en büyük savaş gemisi olan IRIS Kharg, 2 Haziran Çarşamba günü Umman Körfezi’nde alev aldıktan sonra battı.

İranlı yetkililer batmanın kesin nedenini açıklayamadı ancak mürettebatın batmadan önce gemiden güvenli bir şekilde kurtarıldığına dair raporlar ortaya çıktı. Bununla birlikte, günde yaklaşık 21 milyon varil petrol akışına sahip olan Hürmüz Boğazı, kabaca dünya petrolünün beşte birini oluşturuyor ve bölge İran’la bağlantısı olduğu için stratejik olarak önemli. Bu da spekülasyonların artmasına neden oldu. Basra Körfezi’ni Arap Denizi’ne bağlayan bölge bugüne kadar, İran ve İsrail’e ait gemiler arasında çok sayıda saldırı suçlamasının ve gemileri hedef alan sayısız patlamanın odak noktası oldu.

İran İçin Bir Dizi Deniz Felaketinde Son Durum

Nisan ayı içinde İran, donanma gemisi Saviz’in Kızıldeniz’deki limpet mayınlarının hedefi olduğunu iddia etmişti. İran ve İsrail, bu yıl şimdiye kadar kargo gemilerine yapılan bir dizi saldırıdan birbirlerini sorumlu tutmaktalardı. NBC’nin Tahran muhabiri Ali Arouzi, batan gemiyle ilgili raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra yangının görüntülerini uzaktan yayınladı.

Batan Iris Kharg donanma gemisi İngiltere’de inşa edildi ve 1977’de İran ile 40 milyon sterlin değerinde bir sözleşme imzalandıktan sonra denize indirildi. ABD’den gelen rehinelerle ilgili müzakereler ve bir İngiliz uyruklunun tutuklanması nedeniyle gemi, 1979 İslam Devrimi’nden sonra 1984’e kadar İran’a teslim edilmedi.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu