BilimFizikHaberler

Bilim İnsanları Anti Maddenin Doğasını Bulmaya Bir Adım Daha Yaklaştı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bilim adamları, on yıldan fazla bir süredir “tılsım mezonu” adı verilen atom altı parçacıkların, parçacık ve anti parçacık durumlarının bir karışımı olarak seyahat edebildiklerini biliyorlardı. Şimdi ise, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan gelen verileri analiz eden Oxford fizikçileri tarafından yapılan yeni bir keşif, ilk kez bu iki durum arasında salınabileceklerini gösteriyor.

Fizikçiler sonuca varmak için Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın ikinci çalışması sırasında toplanan verileri kullandılar ve iki parçacık arasında kütle bakımından 0.000000000000000000000000000000000001 gramlık bir fark buldular. Sonuç olarak, bu son çalışma yeni anlayışlar sunsa da, anti maddenin doğası ve işlevi hakkında hala bir takım sorular bulunmaktadır.

Bu farklılığa neyin sebep olduğunu bulmak ve evrenimizin doğuşu ve evrimi hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarmak için parçacık fizikçileri, madde ve anti maddenin özelliklerini karşılaştırmak için test etmeye çalışıyorlar. Aslında mantık oldukça basit, madde vardır ve biz onunla kolayca etkileşime girebiliriz. Ancak, ikisinin temas ettiği anda anti maddenin (maddeyle birlikte) yok olduğunu unutmayın.

Anti Maddenin Doğası ile İlgili Araştırmalar

Bu olay da açıkça anti maddeyi incelemeyi aşırı derecede zorlaştırmaktadır. Spesifik olarak, ayrıntılı bir araştırma için anti maddeyi yeterince uzun süre bozulmadan tutmak zordur. Yıllar geçtikçe, bilim adamları artan miktarlarda anti maddeyi bir boşlukta daha uzun süreler boyunca izole etmede daha iyi hale geldiler ve bu da bir dizi yeni araştırma atılımını mümkün kıldı. Ancak son zamanlardaki tüm buluşlara rağmen, burada bahsedilen gözlemler gibi, hala neden anti madde yerine maddeden oluşan bir evrene sahip olduğumuzu bilmiyoruz.

Aslında, madde-antimadde problemini açıklamak için, fizikte birçok araştırma bulunmaktadır. Örneğin, Standart Model, yerçekimi dışında bilinen tüm atom altı parçacıkları ve temel kuvvetleri açıklayan çerçevedir. Dolayısıyla, Standart Modelde bir sorun varsa, fizik anlayışımızda ve buna bağlı olarak evrenin kendisinde temelde yanlış olan bir şeyler vardır diyebiliriz.

Ancak bilim adamları, burada yapılana benzer buluşların sonunda anti maddenin doğasını ortaya çıkaracağını umuyorlar.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu