OtomotivVideolar

Manuel Vites Nasıl Çalışır? Video Anlatım

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Manuel vites veya şanzuman yıllardır otomobillerde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde bile manuel vites dünyadaki tüm araçlarda %52’lik bir kullanım oranı ile popüler bir sistem bileşeni olmaya devam etmektedir. Manuel Vites Nasıl Çalışır? başlıklı aşağıdaki videoda manuel vitesin ne olduğunu ve çalışma mekanizmasını öğrenebilirsiniz.

(Not: Türkçe altyazıyı açmayı unutmayınız.)

Manuel Vites Nasıl Çalışır?

Geçmişten günümüze kadar üretilen birçok araç manuel olarak değiştirilebilen vites kutuları ile beraber üretilmiştir. Günümüzde otomatik vitesli otomobiller iyice yaygınlaşsa da gerek ucuz olması gerekse de arızalandığı zaman çok fazla masrafa yol açmaması sebebiyle manuel vitesli araçlar hale aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Vitesler aktarım bileşenleriyle beraber araçlarda yakıt tasarrufundan sürüş konforuna kadar birçok faktör için oldukça önemlidir.

Manuel vites kullanımı için akıllara gelen ilk soru araçların neden vitese ihtiyaç duyduğudur. Motor vasıtasıyla üretilen güç tekerleklere ulaşmadan önce vites ve diğer aktarım bileşenlerinin üzerinden geçer. Vites ve aktarım organlarının temel görevi değişik sürüş koşullarında hız ve tork değerlerini kontrol ederek gücün tekerleklere aktarımını sağlamaktır.

Örnek vermek gerekirse; aracınızla yokuş çıkmak isterseniz, daha fazla torka ihtiyacınız olur. Bu sebepten yokuş çıkarken vites düşürül, böylece hız azalırken tork artar (Güç=Tork x Hız). Bunun tam tersinde de hız arttırılarak tork düşürülebilir.

Manuel viteslerin ayrıntılı çalışma mekanizmasını ise yukarıdaki video üzerinden görebilirsiniz.

Manuel vites nasıl çalışır? konusu ile ilgili merak ettiklerinizi, sorularınızı veya görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu