TeknolojiHaberler

Nefes Alabilen Bilgisayar Bir Youtuber Tarafından Tasarlandı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

TechRadar tarafından hazırlanan bir raporda, tuhaf DIY kreasyonlarıyla tanınan bir YouTuber’ın, dünyanın ilk nefes alabilen bilgisayarı olarak adlandırdığı benzersiz bir bilgisayar inşa ettiği açıklanmaktadır. Bilgisayarın en önemli özelliklerinden biri ise, fanının bulunmuyor olması.

YouTuber Perks aslında başlangıçta, tipik olarak üst düzey oyun bilgisayarlarına ve konsollarına eşlik eden gürültülü soğutma fanları olmadan güçlü bir oyun teçhizatı oluşturmaya başladı. Perks, projesi için mevcut en iyi grafik kartlarından ve en iyi oyun CPU’larından biri olan RTX 3080 ve AMD Ryzen 9 5950X’i kullandı.

Zorlu oyun donanımını fansız olarak soğutmak için ünlü youtuber, biyomimikriye yöneldi. Bu da esasen Perks’in ortaya “nefes alan” bir bilgisayar çıkarmasını sağladı. Perks, bilgisayarına “nefes aldırmak” için, panellerin sessizce ileri geri süzülmesini sağlayan güçlendirilmiş akrilik paneller ve mıknatıslar kullanarak modern, ev yapımı bir körük sistemi inşa etti.

Fansz sistem, bileşenlerin ürettiği ısıyı aynı anda dışarı iterken daha soğuk havayı ise çekiyor.

Etkileyici bir şekilde, DIY Perks, sistemi 140 ve 14 fahrenheit (60 ve 62 santigrat derece) derecede kullanırken RTX 3080 ve AMD Ryzen 9 5950X’in sıcaklığını kaydetti. Bu da demek oluyor ki, yoğun güç tüketen CPU ve GPU, 140-158 derece Fahrenheit (60-70 C) sıcaklık aralığında güvenle çalışabilir.

Bunların dışında, DIY Perks videoda herhangi bir kıyaslama yazılımı kullanmadığından, Cyberpunk 2077 veya Red Dead Redemption 2 gibi ışın izleme açık gpu yoğun oyunlar oynarken sistemin ne kadar iyi sonuç vereceğini bilmek zor. Fakat Youtuber, şimdilik bilgisayarın ilk prototipini bizlere sunduğunu ve daha sessiz, daha verimli çalışmasını sağlamak için onu geliştirmeye devam edecek olduğunu söylüyor. İlerlemesini ise teker teker videolarla Youtube kanalında paylaşacağının müjdesini şimdiden verdi.

Yeni nesil soğutma sistemlerine ilham verebilecek bir yapı tasarlayan birinin kısmen az gelirli bir Youtuber olması oldukça inanılmaz!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu