Uzay BilimleriHaberler

SpaceX’in Uzay Gemisi, Uzayda Biriken Enkazları da Toplayabilecek

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde gittikçe daha fazla şirket uzaya uzay aracı gönderdikçe, ölü uyduların, terk edilmiş roket bileşenlerinin ve diğer enkazların sayısı artıyor ve bu da ele alınması zor bir çarpışma riski oluşturuyor. Örneğin SpaceX, 1.657 Starlink uydusuyla alt Dünya yörüngesini ele geçirdi ve bu sayı nedeniyle uzay trafiğinde çarpışma riskinin büyük bir hızla büyümesi bekleniyor. Ama en son yapılan açıklamada SpaceX’in uzay gemisi Starship’in uzayda çöp toplama özelliğinin olabileceği belirtildi.

Bilim kurgu filmlerinde duyacağınız bir çözüm gibi görünüyor, ancak uzaydan geçerken çöp toplamak aslında çarpışma riskini azaltabilir ve SpaceX’in yaklaşan Starship gemisi, CEO Elon Musk’ın yakın tarihli bir tweet’ine göre bunu yapabilir.

Cumartesi günü Musk, SpaceX’in uzay çöplerini kaldırmak için herhangi bir fikri olup olmadığını sorgulayan bir Twitter kullanıcısına yanıt verdi ve “Starship’i uzayda uçurabilirken aynı zamanda çöpleri toplamasını sağlayıp enkazları ortadan kaldırabiliriz.” dedi.

SpaceX’in Starship roket sistemi kullanıcı kılavuzuna göre, uçak belirli bir yörüngeye ulaştığında kaporta kapısı açılabilir, uzay aracını yerleştirebilir ve ardından Dünya’ya dönmeden önce kapanabilir.

CEO Elon Musk’ın attığı tweet, Starship’in çöp toplama yeteneklerinden ilk kez bahsedilen yer değil. Ekim ayında, SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell, Starship’in Dünya’nın yörüngesinden enkaz toplamaya ve Dünya’ya dönene kadar kargo bölmesinde bu enkazları depolamaya yardımcı olabileceğini belirtti. Shotwell bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Time Magazine ile yaptığı bir röportajda, “Kolay olmayacak, ancak Starship’in bunu yapma olasılığı sunduğuna inanıyorum.” İfadelerini kullanmıştı.

İki parçalı bir mega roket sistemi olan Starship, SpaceX’in hedeflerinin çoğunun merkezinde yer alıyor. Şu anda geliştirilme aşamasında olan 16 katlı uzay gemisinin en son prototipi SN15, Mayıs ayında başarıyla fırlatılmış ve Dünya’ya tekrar iniş yapmıştı. Oldukça başarılı girişimleriyle adından söz ettiren SpaceX, uzaydaki enkazları toplayabilecek aracının yanı sıra, insanları Ay’a ve ötesine taşımak için kullanmayı umduğu roket sistemi üzerinde de ayrıca çalışıyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu