Teknoloji

Afet ve Acil Durumlar için Teknolojik Çanta

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Acil durum çantaları, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve değerli evraklarınızı saklayabileceğiniz bir çanta olma özelliğine sahiptir.

 Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi acil durumlarda koruyabilmeniz için hazırlayacağınız afet çantasının hayat kurtarıcı özelliğe de sahip olduğunun bilinmesinde fayda vardır.

 Hazırlayacağınız çantanın içerisinde ise afetlerden sonra ihtiyaç duyulabilecek olan ürünlerin yer alması gerekmektedir.

Acil Durum Çantalarının İçerisinde Ne Bulunmalıdır?

Afet ve acil durumlarda teknolojik olarak mağdur olmamak ve hazırlıklı olmak için ExpressVPN’in teknolojik kitine göz atmayı unutmayın.

 Acil durum çantalarının içerisinde, acil yardım ekipleri ulaşana kadar hayatınızı kolaylaştıracak olan ürünlerin yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda doğal afetlere karşı önemli belgelerinizi yedeklediğiniz USB ve belgelerin fotokopileri de çantanızda yer almalıdır.

  •  Nüfus cüzdanı ve ehliyet gibi kimlik kartlarınızın fotokopileri,
  •  Pasaport fotokopisi,
  •  Banka cüzdanı fotokopisi,
  •  Sigorta, ruhsat ve tapu belgeleri,
  •  Zorunlu deprem poliçesi fotokopisi,
  •  Diplomalar ve
  •  Evcil hayvanların sağlık karnesi gibi belgelerin fotokopisi de çantanızda yer almalıdır.

 Hazırlamanız gereken önemli belgelerin fotokopilerini bir USB belleğe kopyaladıktan sonra acil durum çantanıza koymayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 Acil Yardım Çantasında Bulunması Gereken Aletler

 Acil Yardım Çantasında Bulunması Gereken Aletler

Acil yardım çantasının içerisinde düdük, çakı ve küçük makas gibi aletlerin bulunması da gerekmektedir. Aynı zamanda çantanızın içerisine pilli radyo ve el feneri gibi malzemeleri de yerleştirmeniz son derece faydalı olacaktır.

El feneri ve radyo için çantanızı hazırlarken yedek piller koymanız da tavsiye edilmektedir. Tercih ettiğiniz pillerin ise uzun ömürlü ve dayanıklı olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte afet yönetiminin aşamalarında da teknolojik aletlerin kullanımının fayda sağlayacağını söylemek mümkün olmaktadır. Afet yönetiminin her aşamasında gelişen teknolojinin önemli fırsatlar sunabileceğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Afet ve Acil Durumlar İçin Hazırlanması Gereken Teknoloji Çantası

Afet Çantasında Bulunması Gereken Teknoloji Ürünleri Nelerdir

Acil durumlarda ve afet yönetiminde geçmişten günümüze kadar çeşitli teknolojilerin kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Geçmiş zamanlarda teknolojik unsur olarak uygu sistemleri, kısa mesaj sistemi, telsiz sistemleri, internet ve televizyon oldukça etkili bir şekilde kullanılırken günümüzde de gelişen teknolojiyle birlikte farklı teknolojiler kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle son zamanlarda dijitalizasyon, makine öğrenmesi, derin öğrenme, insansız hava araçları, bulut bilişim, yapay zeka, blok zincir, büyük veri, artırılmış sanal gerçeklik, giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi gelişmiş teknolojilerden faydalanılmaktadır.

Afet Çantasında Bulunması Gereken Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Afet çantası hazırlanırken çeşitli teknoloji ürünlerinin de çanta içerisinde yer alması hayat kurtarıcı bir özelliğe sahip olabilmektedir. Özellikle ülkemizde gerçekleşen en önemli doğal afetler arasında yer alan deprem için ve diğer doğal afetler için de acil durumlarda kullanılması açısından hazırlanan acil durum çantası büyük bir öneme sahiptir.

Powerbank: Çantada bulunması gereken en önemli teknoloji ürünlerinden birisi de powerbank olarak bilinmektedir. Telefonlarınızın şarjını büyüklüklerine göre 2 ila 6 kez şarj edebilecek olan şarj cihazlarının afet çantasında mutlaka bulunması gerekmektedir. Pilli powerbank modellerinin tercih edilmesinde de fayda vardır.

Telsiz: Gerçekleşen afet durumlarında aile üyeleri arasında iletişimin sağlanabilmesi açısından PMR telsiz cihazlarının fayda sağlayabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

El feneri: Deprem sırasında en fazla ihtiyaç duyulabilecek olan ürünlerden birisi de el feneri olmaktadır. Aynı zamanda kafa feneri olarak kullanılabilen modellerinde kolaylık sağlayabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Telefonlar için şarj kablosu: Günlük kullanılan şarj kablolarının acilen evden çıkılması durumunda unutulması riskine karşı hazırlanan acil durum çantasına eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Radyo: Afet durumlarında en önemli teknolojik cihazlar arasında radyo da yer almaktadır. Devlet kurumları tarafından yapılacak olan duyuruların dinlenebilmesi için çantada radyo yer alması da oldukça önemlidir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu