HaberlerTeknoloji

İşte Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri, Milyonlarca Bilgisayar Yeni Windows’u Kullanamayacak

5 Ekim tarihinde piyasaya sürülecek olan Windows 11'i minimum sistem gereksinimleri sebebiyle milyonlarca bilgisayarda kullanılamayacak.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Microsoft yeni Windows işletim sistemini yayınlamaya hazırlanıyor. 5 Ekimden itibaren piyasaya sürülecek olan Windows 11’i milyonlarca bilgisayar kullanamayacak. Yapılan araştırmada 60.000 kuruluştaki yaklaşık 30 milyon bilgisayar Microsoft’un Windows 11 için belirlediği minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyor.

Neowin’in yaptığı habere göre bilgisayarların yaklaşık %55’i işlemcisinin yetersiz olduğu ve %19’nunda TPM 2.0 gereksinimini karşılamadığı ortaya konuldu.

Bilgisayarın Windows 11 için ideal olduğunu ölçen PC Health isimli bir uygulamanın yayınlanan erken bir sürümünün birçok sistemi reddetmesi sonucu bu konu daha çok tartışılmaya başlandı. Uygulamanın zaman içerisinde güncellendi ve test edilen bilgisayarlardaki uyumluluk sorununun çoğu TPM 2.0 modülünün eksikliği olduğu ortaya konuldu.

Microsoft ise bu katı sistem gereksinimlerinin güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısında gerekli olduğunu savundu. Özellikle sınırlı işler için kullanılan düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar kullanan şirketler için bir sorun oluşturacağı düşünülüyor.

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

Microsoft’un sitesinde yer alan bilgilere göre Windows 11 minimum sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

  • İşlemci: En az 1 Ghz, 64 bit işlemci ile uyumlu 2 veya daha fazla çekirdek
  • RAM: 4 GB
  • Depolama: 64 GB
  • Ekran: En az 720p görüntü kalitesinde 9 inç ekran
  • Ekran Kartı: En az DirectX12 sürümü ile uyumluluğu
  • Sistem Yazılımı: UEFI, Secure Boot ve TPM 2.0

Windows 11’e Geçiş Ücretsiz mi Olacak?

Eğer hali hazırda bir Windows 10 kullanıyorsanız ücretsiz olarak sürümünüzü Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Ancak Windows 11 güncellemesi sürekli olarak ücretsiz olmayabilir. Microsoft Windows 11’e ücretsiz geçiş için bir süre tanımlamamış olsa da ücretsiz teklif için desteği sonlandırma hakkını da saklı tutmaktadır. Tabi yine de ücretsiz geçiş için piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren en az 1 yıl olacağı tahmine dilmektedir.

Bir diğer husus da eğer Windows 7, 8 veya Vista kullanıyorsanız öncelikle işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltmeniz gerekmektedir. Ardından da Windows 11 yükseltme güncellemesi alabilirsiniz.

Windows 11’den Windows 10’na Tekrar Geçiş Yapılabilir mi?

Microsoft Windows 11’e geçmiş bir kullanıcının dosya ve verilerini kaybetmeden Windows 10’a geri geçebileceğini de belirtiyor. Ancak 10 günlük süre zarfı soa erdikten sonra ise kullanıcılar Windows 10’a geri dönmeleri isteniyorsa kullanıcıların yedek alıp tekrar kurulum yapmaları gerekiyor.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu