BilimHaberler

Bilim İnsanları, Gen Düzenleme Tekniğini Kullanarak COVID-19’un Çoğalmasını Durdurdu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Melbourne’deki Doherty Enstitüsü’nden ve Peter MacCallum Kanser Merkezi’nden bilim adamları, COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2’nin enfekte insanda replikasyonunu başarılı bir şekilde engellemek için CRISPR gen düzenleme teknolojisini kullandılar.

Bu, potansiyel olarak yeni COVID-19 tedavilerinin önünü açabilir ve gelecekteki olası pandemilerde virüslerle nasıl başa çıkacağımızı değiştirmeye yardımcı olabilir.

Bilim adamları, bir test tüpü modeli kullanarak, SARS-CoV-2’nin planını tanımak ve varyantlarını hedeflemek için CRISPR aracını tasarladılar. Ayrıca geliştirilen bu yöntem, Alpha gibi sözde “endişe verici varyantlar” içeren örneklerde viral replikasyonu durdurmada da başarılı oldu. Araştırmacılardan biri olan Lewin, “Virüsün çeşitli kısımlarını hedefledik ve hepsi virüsü engellemede çok iyi çalıştı.” dedi. 

Araştırmacılar, bu tekniğin gelecekte COVID-19 ile hastaneye kaldırılan kişilere muhtemelen ağızdan alınan basit bir antiviral şeklinde daha iyi tedavi sağlayarak COVID-19 ile mücadelede faydalı olabileceğini düşünüyorlar.

Lewin de bu konudaki ideal tedavinin, hastaya COVID-19 testi pozitif çıktıktan hemen sonra verilecek ve ciddi şekilde hastalanmasını önleyecek antiviral yaklaşım olacağını açıkladı.

Oyunu değiştiren bu başarılı teknolojide daha fazlası var, bu da onu daha da heyecanlı kılıyor. Peter MacCallum Kanser Merkezi’nden ortak yazar Dr. Mohamed Fareh’e göre, virüsün aktifliğini bildiğimiz sürece herhangi bir virüsü hedef alacak şekilde bu tedavi yöntemi uygulanabilir ve esnekliği onu “çoğunluğa karşı uygun bir ilaç” yapar.

Bu potansiyel tedavinin insanlara uygulanabilmesi için önce hayvan modellerinde etkinlik ve güvenlik göstermesi gerekiyor. Bulgular, ön laboratuvar testlerine dayanmaktadır ve çalışma in vitro olarak yürütülmüştür; ancak bilim adamları yakında hayvan deneylerine başlamayı umuyorlar. Deneylerin olumlu sonuç vermesi durumunda Covid-19’un tedavisi adına oldukça büyük adımlar atılabileceğe benziyor. Üstelik, bu yöntem sadece güncel bir virüs olan Covid-19 üzerinde değil, olabilecek potansiyel virüsler için de etkili olabilir.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu