HaberlerTeknoloji

Tüm Dünyada Oyun Oynayanların Sayısı 3 Milyarı Aştı

tüm dünyada oyun oynayan insan sayısı 3,24 milyara ulaştı. Bilgisayara sahip olan kişilerin %48'i oyun oynama amacıyla cihazlarını kullanıyor. Asya'da oyuncu sayısı 1,48 milyarken, bu rakam Avrupa'da 715 milyondur.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Teknoloji ve internet ilerledikçe tüm dünyada üretilen gerek kaliteli mobil, bilgisayar ve konsol oyun sayısı artması ve çoğu evde internet ve bilgisayar olması ve hemen hemen herkesin oyun oynanabilecek bir akıllı telefona sahip olması gibi etkenler dünya genelinde oyuncu sayısının artışına sebep olmaktadır.

Öyle ki Statista web sitesinin yayınladığı verilere göre 2021’de Asya kıtasında 1,48 milyar kişi video oyunu oynadı. Buy sayı da Asya’yı en büyük oyun pazarı haline getirdi. Asya’yı 715 milyon ile Avrupa takip ediyor. Yapılan bu araştırma gösteriyor ki tüm dünya genelinde de toplam 3,24 milyar kişi oyun oynuyor.

Bilgisayar Yaklaşık Yarısı Oyun Amaçlı Kullanılıyor

Hem konsol, hem de mobil oyunlarının artmasına rağmen hala en çok video oyunu oynanan cihaz bilgisayardır. Bilgisayar kullanıcılarının da %48’i bilgisayarı oyun oynama amacıyla kullanmaktadır. Wepc’de gerçekleştirilen 2021 yılı oyun istatistikleri araştırmasına göre de bilgisayar oyun donanım endüstrisinin büyüklüğünün 2023 yılına kadar 70 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Oyun pazarı da inanılmaz bir hızla büyümektedir. Tabi bu büyümenin ardında kuşkusuz inanılmaz bir hızda gelişen teknoloji var. Sonuçta mobil cihazlar hiç olmadığı kadar yaygın ve önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak. Bu da insanların her yerde oyun oynayabilmesi anlamına gelmektedir. Yine özellikle de diz üstü bilgisayarlar da o kadar büyük bir gelişim gösteriyor ki piyasada en son çıkan yüksek performans isteyen tüm oyunları laptoplar ile oynamak da mümkündür. Tüm bu sebepler de aslında oyun sektörünün nasıl bu kadar büyüdüğünü ve oyuncu sayısının nasıl bun kadar arttığını da ortaya koymaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu