TeknolojiHaberlerRobotik

Okyanus Droneları Kasırgaların İçine Gönderilmeye Hazırlanıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

ABD’deki kıyı topluluklarının, özellikle Atlantik ve Meksika Körfezi kıyılarında, yaklaşan kasırga mevsimi için kendilerini hazırlandığı yılın o zamanı geldi! Bu kasırgalar sadece canlara değil, ekonomiye de büyük zararlar verdiği için bu yıl, bu konuda bir çalışma yürütülmeye karar verildi.

Kasırgaların ne zaman karaya vuracağını ve bunu ne kadar güçlü yapacaklarını takip etmek ve tahmin etmek çok önemlidir. Ulusal Kasırga Merkezi’nin kasırga tahmin süreci, Rhode Island Üniversitesi’nin Hurricane Science çalışmasının açıkladığı gibi, diğerlerinin yanı sıra uydulardan, keşif uçaklarından, gemilerden, radardan ve kara tabanlı sistemlerden gözlemlerin kullanılmasını içerir. Bu verileri toplamak çok fazla koordinasyon gerektirir ve buna rağmen tahminler yetersiz kalabilir.

Bu sürece yardımcı olmak için, bir okyanus drone şirketi olan Saildrone, okyanusa mürettebatsız beş adet yüzey aracı gönderecek bir görev için hazırlıklara başladı. USV’ler veya okyanus droneları, ABD Virgin Adaları’ndan fırlatılacak ve bir kasırgadan hemen önce ve kasırga sırasında olmak üzere veri toplayacakları Atlantik Okyanusu bölgelerinde konuşlanacak. Bu kapsamda, PMEL ve AOML’den bilim adamları, hayat kurtarma ve ekonomik felaketleri en aza indirme umuduyla, nasıl bu kadar hızlı yoğunlaştıklarını daha iyi anlamak için yüzen insansız hava araçlarını doğrudan bir dizi kasırgaya yönlendirecekler.

Okyanus Droneları ile Kasırgalar Hakkında Daha Çok Bilgi Edinilebilecek

Saildrone’un kurucusu ve CEO’su Richard Jenkins, “Saildrone, okyanus droneları hiçbir bilimsel geminin cesaret edemediği bir yere, kasırganın tam kalbine gidebilecek ve dünyadaki toplulukları bu yıkıcı fırtınalardan daha güvenli hale getirebilecek verileri toplayabilecek” dedi.

Geçen yıl ABD , Atlantik’teki kasırgalar için rekor kıran bir sezon kaydetti ve toplam 24 fırtına öngördü. Meksika Körfezi boyunca, bölgeyi çift kasırga vurdu ve Laura Kasırgası Louisiana’ya iniş yaptı. Bu nedenle, kasırga sorunlarına bir çözüm bulabilmek veya en azından önceden bu felaketleri anlayabilmek birçok anlamda çok işe yarayacak. Bunu sağlayabilmesi umuduyla tasarlanan turuncu insansız okyanus araçları, şimdiden birçok insanın umudu olmuş durumda.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu