Yenilenebilir Enerji

Dünyanın En Büyük 5 Güneş Enerji Santrali

0
Güneş enerji santrali

Güneş yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük kapasiteye sahip ve en popüler olan kaynaktır. Güneş enerjisi ile elektrik üretimini fotovoltaik sistemlerle ve odaklı güç sistemleri (CSP) ile sağlıyoruz. Ancak elektrik üretiminde özellikle kurulum ve işletme kolaylığı bakımından fotovoltaik güneş enerji santrali tercih ediliyor. Bu yazımızda da dünyanın en büyük 5 güneş enerji santralini derledik. Gelin bu santralleri inceleyelim.

5) Kamuthi Güneş Enerji Santrali|648 MW| Hindistan 

Kamuthi Güneş Enerji Santrali
Kamuthi Güneş Enerji Santrali

Kamuthi Güneş Santrali 648 MW güç kapasitesine sahip olup 10 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu da santrali Dünya’nın tek bir konumda kurulu en büyük güneş enerji santrali yapmaktadır. Bu ünvanı da 550 MW kapasitesi olan Kaliforniya’da bulunan Topaz Güneş Santralinden almıştır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU
Emre, 1993 yılın ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun olmuştur. Mezuniyetten sonra ise 1.5 yıl solar enerji sektöründe faaliyet göstermiştir. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamlamıştır. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır.

Tersinir ve Tersinmez Hal Değişimleri

Önceki Yazı

Mühendislerin İzlemesi Gereken En İyi 15 Film

Sonraki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu konuda daha fazla Yenilenebilir Enerji