Yenilenebilir EnerjiEnerjiGüneş Enerjisi

Dünyanın En Büyük 5 Güneş Enerji Santrali

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük kapasiteye sahip ve en popüler olan kaynaktır. Güneş enerjisi ile elektrik üretimini fotovoltaik sistemlerle ve odaklı güç sistemleri (CSP) ile sağlıyoruz. Ancak elektrik üretiminde özellikle kurulum ve işletme kolaylığı bakımından fotovoltaik güneş enerji santrali tercih ediliyor. Bu yazımızda da dünyanın en büyük 5 güneş enerji santralini derledik. Gelin bu santralleri inceleyelim.

5) Kamuthi Güneş Enerji Santrali|648 MW| Hindistan 

Kamuthi Güneş Enerji Santrali
Kamuthi Güneş Enerji Santrali

Kamuthi Güneş Santrali 648 MW güç kapasitesine sahip olup 10 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu da santrali Dünya’nın tek bir konumda kurulu en büyük güneş enerji santrali yapmaktadır. Bu ünvanı da 550 MW kapasitesi olan Kaliforniya’da bulunan Topaz Güneş Santralinden almıştır.

4)Longyangxia Dam Güneş Enerjisi Santrali | 850 MW |Çin

Longyangxia Dam Güneş Enerji Santrali
Longyangxia Dam Güneş Santrali

Çin’in Qinqhai bölgesine kurulan 25 kilometrekarelik bir alana yayılmış Longyanqxia Güneş Santralinde 4 milyon güneş paneli bulunmaktadır. 2017 yılının Şubat ayında tamamlandığında bu tesis Dünya’nın en büyük güneş santrali ünvanına sahipti. Santral yıllık 220 GWh elektrik üretimi ile yaklaşık 200.000 haneye güç sağlıyor.

3)Kurnool Ultra Mega Güneş Enerji Santrali | 900 MW | Hindistan

Kurnool Ultra Mega Güneş Enerji Santrali
Kurnool Ultra Mega Güneş Santrali

2017 yılının Mayıs ve Ekim aylarında devreye alındığında Kurnool Ultra Mega güneş santrali Longyangxia santralinden en büyük güneş santrali ünvanını aldı. Santral 23 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

2) Datong Güneş Enerji Santrali|1000 MW/3000 MW | Çin

Datong Güneş  Enerji Santrali
Datong Güneş Enerjisi Santrali

Datong Solar güç tesisi Dünya’nın en büyük güneş enerjisi santrali olmaya aday bir tesis, 3 aşamada tamamlanacak bu santralin ilk aşaması olan 1000 MW’lık kısmı devreye alındı. İlk aşama tamamlandıktan kısa bir süre sonra yayınlanan rapora göre Haziran 2016-Ocak 2017 arası tesis 870.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirdi. Bu da aylık 120.000 kWh’den daha fazla bir elektrik üretimi demektir.

1) Tengger Çölü Güneş Enerji Santrali | 1500MW | Çin

Tengger Çölü Güneş Enerji Santrali
Tengger Çölü Güneş Enerjisi Santrali


Tengger Çölü, Çin’deki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bulunan kurak bir doğal bölgedir. Tengger Çölü güneş enerji santrali, Çin’in Zhongwei bölgesinde kurulan ve şu anda Dünya’nın en büyük güneş enerji santralidir ve “Solar Seddi” olarak bilinir.

Dünyanın en büyük 5 güneş enerji santralini sizlere tanıttık. Bunların dışında bildiğiniz veya dikkatinizi çeken santralleri yorum olarak belirtebilirsiniz.

Kaynak:

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu