Haberlerİnşaat

Dünya’nın En Büyük ve En Derin Havuzu Açılıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Cornwall, İngiltere, 150 milyon sterlinlik (212 milyon ABD doları) yüksek fiyatıyla dünyanın en büyük ve en derin havuzuna ev sahipliği yapmak üzere. Yapılan basın açıklamasına göre, Blue Abyss tarafından planlanan havuz, bilim insanlarının ve mühendislerin en yeni sualtı teknolojilerini test etmelerine ve deniz altı robotiklerinin ilerlemesine yardımcı olacak, hatta astronotların eğitimlerine imkan sağlayacak.

17 olimpik yüzme havuzu veya 168 milyon bardak çay hacmine sahip olacak en derin havuz, Cornwall Airport Newquay’s Aerohub Enterprise Zone’da inşa edilecek. Devasa havuz, yaklaşık 164 ft (50 m) uzunluğunda, 132 ft (40 m) genişliğinde ve 164 ft (50 m) derinliğinde olacak.

Projenin baş mühendisi röportajlarında devasa havuzu anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Blue Abyss tasarımlı havuz; havacılık, açık deniz enerjisi, sualtı robotiği, insan fizyolojisi, savunma, eğlence ve deniz endüstrileri için büyük bir araştırma varlığı ve çocuklar ve üniversite öğrencileri için harika bir eğitim merkezi olacak.”

En Derin Havuzun Kullanım Amacı

Havuzlar yüzyıllardır denizaltı dünyasını keşfetmek ve karmaşık mühendislik sorunlarını çözmek için kullanılıyor. Bunlardan farklı olarak Blue Abyss havuzu büyüklüğü sayesinde, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) modüllerinin kopyalarını bünyesinde barındırabilecek.

Blue Abyss, tehlikeli olabilecek ortamları güvenli ve kontrollü bir şekilde simüle edecek ve dünyanın ilk astronot eğitim tesisi de dahil olmak üzere açık deniz enerjisi, deniz savunması, okyanus ekolojisi, insan bilimleri ve dalış olmak üzere çok çeşitli pazarlara hitap edecek. Ayrıca, deniz altı robotik gemilerini, mini dalgıçları ve açık deniz rüzgar türbini kurulumlarını ve uzaktan kumandalı deniz altı robotlarını test etmek için de kullanılabilir çünkü havuz, simüle edilmiş ağırlıksızlığa sahip muhteşem bir eğitim alanı olacaktır.

Dünyanın en derin havuzu

Şimdilik her imkanı sunabilecek mükemmel bir teknolojik harikası gibi gözüken devasa havuz hakkında daha detaylı bilgilerin de yayınlanmaya devam edileceği konuşuluyor. Mühendislik harikası olacak olan Blue Abyss havuzu, uzmanlara göre birçok yeniliğe ev sahipliği yapabilecek bir platform olabilir.

İnşaatın planlama izni verildikten sonra yaklaşık 18 ay sürmesi ve tesisin 2023 yılında açılması bekleniyor.

Kaynak
CNN

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu