İmalatMakine

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde bir lazer kesim makinesi çeşidi olan ahşap lazer kesim makinesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Yüzlerce sektörün lazer kesim makinelerini kullandığı günümüzde hızlı şekilde iyi performans alabilmek oldukça önemlidir. Çoğunlukla ahşap yapıdaki malzemelerin kesiminde kullanılan ahşap lazer kesim makineleri çalışılan parçaya şekil vermek için ideal bir işlemdir.

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nedir?

Lazer, radyasyonun uyarılan emisyonu ile ışık yükseltilmesi anlamına gelmektedir. Ahşap lazer kesim makinesi ise çoğunlukla ahşap yapıdaki malzemeleri lazer ışını vasıtasıyla keserek veya kazıyarak malzeme üzerinde şekillendirme yapan makinelerdir.

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Parçaları Nelerdir?

Ahsap Lazer Kesim Makinesi Parcalari Nelerdir Mühendistan

Lazer kesim makinesi içindeki cam tüple ayna veya mercek vasıtasıyla lazer ışını göndermektedir. Başlıca 5 bölümden oluşmaktadır.

  • Makine Gövdesi
  • Lazer Kaynağı
  • Hareketli Motorlar
  • Kontrol Kartı
  • Soğutma
  • Güç Kaynağı
  • Vakum Motoru

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır?

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır

Ahşap lazer kesim makineleri temel amaçlı lazer kesim makinelerine benzemektedir. Ahşap lazer kesim makinesi bir çok malzeme üzerinde işlem yapılabilse de ahşap malzemeler üzerinde ağırlıkla çalışmaktadır. Ahşap malzemeler dışında çelik, plastik, kumaş ve cam parçalarda kullanılabilmektedir.

İnsan gücü ile manuel yapılacak işlemlerde hata payının fazla olması muhtemeldir. Eski çağlarda ustaların bu işlemleri elle yapması çoğunlukla el becerisi ve tecrübeye bağlıdır. Fakat lazer kesim makinalarında nümerik kontrol cihazlarının varlığı hata payının dolayısıyla malzeme ve zaman israfının önüne geçmektedir.

Çalışma prensibi olarak malzemeye sıcaklık uygulayarak yakacak ve kazıyarak kesecektir. Bu işlemler hızlı şekilde belirli programlanmış sürelerde gerçekleşecektir. Ahşap malzemelerin hassas parçalar olduğu göz önüne alınırsa kusursuz kalitede sonuç almak önemlidir.

Ahşap lazer kesim makinesinin içerisinde bulunan cam tüpte bulunan lazer kaynağına öncelik olarak elektrik verilmektedir. Bu elektriğin ardından lazer ışını haline gelir. Bu ışın ayna ve mercek vasıtasıyla işlem uygulanacak alana doğru iletilir. Bu şekilde malzeme kesilir veya kazılır.

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Ahşap Lazer Kesim Makinesi Nerelerde Kullanılır

Ahşap lazer kesim makineleri çoğunlukla ahşap malzemelerin kesiminin yanında kalıp sanayisinde kullanılabilmektedir. Makine ve makine yedek parçaları imalatında, gemi sanayisinde, mimarlık ve mühendislerin ilgilendiği alanlarda, laboratuvar ve atölyelerde, elektrik ve aydınlatma ünitelerinde kullanılmaktadır.

Zaman kavramının hızla gelişen dünyada çok önemli olduğunun hepimiz farkındayızdır. Her işin hızlı ve performansı yüksek olması başarılı olmak için önemli bir parametredir. Ahşap lazer kesim makineleri de hem titiz şekilde hem hızlı kesim yada kazıma işlemleriyle çok rağbet görmektedir. Ahşap lazer kesim makinelerinden bahsettiğimiz bu yazımızın sektöre ilgi duyanlar için bilgi verici olmasını umut ederiz.

Muhammed Enes İLGAZİ

Muhammed Enes İLGAZİ, 1997 yılında İstanbul'da doğdu. 2019 yılında Kocatepe Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Şu anda İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında yüksek lisansına devam etmektedir. Öğrencilik süreci boyunca uzun süreli Havacılık - Uzay ve Savunma sanayi sektörlerinde edindiği tecrübeler ile yine bu sektörlerin taleplerini karşılayacak akademik düzeyde bilimsel çalışmalar yapma hedefiyle emin adımlarla ilerlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ahşap lazer kesim makinesinın ne olduğunu anlatan güzel bir kaynağa rastladım sonunda. Elinize emeğinize sağlık. Lazer temizleme makinası konsunda bir yazı bulamadım yazınızı bekliyor olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu