Teknoloji

CSV Dosyası Nedir? CSV Dosyası Nasıl Açılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bazen yaptığımız araştırmalarda bulduğumuz veriler bilindik Excel XLSX uzantısı yerine CSV uzantısı ile karşımıza çıkıyor. Bu dosyayı direk Excel ile açtığımızda da dosya içeriği düzensiz bir halde karşımıza çıkıyor. Bu dosya türünün ne olduğunu ve nasıl düzgün bir şekilde açabileceğinizi bu içeriğimizde sizlere CSV Dosyası Nedir? ve CSV Dosyası Nasıl Açılır? gibi alt başlıklar ile derledik.

CSV Dosyası Nedir?

CSV, İngilizce olarak “Comma-Separated Values” yani “Virgülle Ayrılan Değerler” ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Excel üzerinden oluşturabileceğiniz, açabileceğiniz veya düzenleyebileceğiniz özel bir dosya türüdür. CSV dosyaları bünyesinde barındırdığı verileri sütunlar halinde ayırmak yerine, virgüllerle ayırarak depolar. Bundaki temel amaç CSV halinde dosya kolaylıkla programla arası taşınabilir mesela bir CSV dosyası Google ile dışa aktarılıp kolaylıkla Outlook’a kaydedilebilir.

CSV dosyaları Not Defteri üzerinden de açılabilmesine rağmen, bu dosyayı anlaşılır bir şekilde görüntülemek için Excel üzerinden açmanız gerekmektedir. Bir CSV dosyasını Not Defteri üzerinden açarsanız aşağıdaki gibi görünür.

Not Defteri üzerinden açılan bir CSV dosyası

CSV Dosyası Nasıl Açılır?

CSV dosyasını genellikle Excel üzerinden açarız ama bunu doğrudan dosyayı açarak yapamaya çalışırsanız dosya içeriği bozuk bir şekilde açılır. CSV dosyasını Excel üzerinde düzgün bir şekilde açmak için aşağıda belirttiğimiz resimli anlatımı uygulayabilirsiniz.

Dosyamızı direk olarak Excel’de açarsak aşağıdaki gibi gözükür.

Excel üzerinden açılan bir CSV dosyası
  1. Boş bir excel dosyası açın
boş bir excel sayfası

2. Veri sekmesine tıklayın

3. Açılan pencerede daha fazlası için gözat seçeneğine tıklayın

4. Bilgisayarınızdan açmak istediğiniz CSV dosyasını seçin ve “Aç” seçeneğine tıklayın.

5. Açılan pencerede sınırlandırılmış seçeneği aktif olacak şekilde “İleri” butonuna basın.

6. Açılan pencerede “Virgül” seçeneğini aktif edip “İleri” butonuna tıklayın

7. Daha sonra “Son” seçeneğini tıklayarak devam edin.

8. İçeriğin aktarımın başlayacağı hücre seçili halde “Tamam” seçeneğine tıklayıp aktarımı bitirin.

9. Aktarım tamamlanınca dosya içeriğiniz sütunlara ayrılmış bir şekilde gözükecektir.

CSV Dosyasını Açmanın Diğer Yolları

CSV dosyaları, direk Excel dosyasına yani .xlsx formatına dönüştürülüp de açılabilir. Bunu online olarak yapan bir çok websitesi mevcuttur.

CSV Dosyasını Excel Dosyasına Dönüştürme

Convertio sitesi CSV dosyalarını başarılı bir şekilde normal Excel formatına dönüştürebiliyor ve dosyayı doğrudan indirebiliyorsunuz. Bu yol ile de CSV dosyalarınızı Excel formatına dönüştürerek de açabilirsiniz.

CSV Dosyası Nasıl Oluşturulur?

CSV dosyaları, yine Excel üzerinden oluşturabilir. İçeriğinizi DOSYA>>Farklı Kaydet kısmından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kayıt türünü .csv şeklinde değiştirerek oluşturabilirsiniz.

CSV dosyası Not Defteri veya benzer bir metin editörü üzerinde de oluşturulabilir. Bunun için sütun kısımlarını Not Defteri içerinde virgülle ayırmalısınız bir alt satıra geçmek için de, enter tuşu ile alt satıra geçmelisiniz. Basit olarak Not Defteri üzerinde hazırladığınız CSV dosyası aşağıdaki görünüme benzer olacaktır.

Not Defteri üzerinde oluşturulmuş CSV dosyası

Bu dosyayı da CSV dosyası açma adımlarındaki gibi Excel üzerinde açarsak da aşağıdaki görünüm ile açılacaktır.

Not defterinde oluşturulan CSV dosyası Excel üzerindeki görünümü

Bu içeriğimizde çalışmalarınızda sıklıkla karşılabileceğiniz CSV dosyaları ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik. Eğer konu ile ilgili sorularınız varsa yorum olarak bize bildirmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu