BilimHaberler

DNA Kalıntıların Ortaya Çıkardığına Göre Kara Vebadan Ölenler Her Zaman Toplu Mezarlara Gömülmüyordu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kara Veba, Avrupa’da sayısız insanın ölümüne ve toplu mezarlara gömülmesine neden oldu. Bu nedenle nüfusun neredeyse yarısı dünya üzerinden silindi. En azından arkeolojik kalıntıların bize şimdiye kadar anlattığı hikaye buydu.

Araştırmacılar, toplu mezarların vebanın yarattığı yıkıcı hikayenin yalnızca bir tarafı olduğunu öne süren yeni kanıtlar ortaya çıkardılar, çünkü bazı kurbanlar büyük bir özenle kendi mezarlarına defnedilmişti. Bu yeni çalışmanın arkasında Cambridge Üniversitesi ekibi, yaklaşık 200 mezar örnekledi ve antik DNA tespiti yaptı.

Cambridge Üniversitesi’nden arkeolog ve başyazar Craig Cessford, “Bu araştırma, veba hakkındaki anlayışımızı büyük ölçüde geliştiriyor ve geçmiş pandemiler sırasında inanılmaz derecede travmatik zamanlarda bile insanların ölenleri mümkün olduğunca özenle gömmek için çok uğraştığını gösteriyor ” diyor.

Kara Veba Sonucu Ölenler

Kara vebanın yaygın olduğu dönemlerde, hasta kişilerin toplu mezarlara, ya da veba çukurlarına gömüldüğü bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde 14. yüzyıldan kalma bir manastırda yapılan kazı sonucunda toplu mezarlar konusunda yeni bulgular ortaya çıktı. Toplam 48 iskelet bulunan bu kazıdaki cesetlerin yarısından fazlası çocuktu. Kazı sırasında arkeologları düşündüren şey ise, insanların toplu mezarlara defnedilmesine rağmen bazılarının örtülerle sarılmış ve özenle gömülmüş halde bulunmasıydı.

Kara Veba Sonucu Ölenler

DNA dizileme teknikleri ile donanmış Cambridge Üniversitesi ekibi, insanların dişlerinde korunmuş antik DNA’yı bulmayı umarak, Cambridge ve çevresindeki beş mezarlık alanından 190’dan fazla iskeleti örneklemeye başladı.

Çoğunlukla tekil mezar parsellerinde ve bir toplu mezarda ortaya çıkarılan kalıntılar, 1349 ile 1561 yılları arasına tarihlendirildi, bu nedenle bu insanların muhtemelen ikinci veba salgını sırasında öldükleri düşünülüyor. Cessford, kalıntıların veba kurbanlarına ait olduğunu doğrulayan DNA kanıtlarıyla, “bu bireysel gömüler, veba salgınları sırasında bile bireysel insanların büyük bir özen ve dikkatle gömüldüğünü gösteriyor” diye açıklıyor.

Araştırmadan sonra uzmanların düşündüğü şey ise, günümüzdeki pandemiden yüzyıllar sonra insanların neleri keşfedebileceği oldu.

Çalışma Avrupa Arkeoloji Dergisi’nde yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu