TeknolojiHaberlerHavacılık

Kişisel Uçuş Takımı Videosundaki Sahtekarlık Ortaya Çıktı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son aylarda internette viral olan Nascent Kerosen jetpack teknolojisine tamamen elektrikli bir alternatif geliyor ve şimdilik gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor! Ne yazık ki, yayınlanan videoya bakılacak olursa, bu teknoloji zaten gerçek değil. 

Geçen ay Avustralyalı CopterPack firmasının iki büyük pille çalışan türbine sahip tamamen elektrikli olan kişisel uçuş cihazının ilk uçuşu gerçekleşmişti. Ayrıca, bu inanılmaz teknolojiyi sergileyen 69 saniyelik etkileyici bir klip de yayınlanmıştı.

Şimdi, NewAtlas tarafından hazırlanan bir rapora göre, bir film yapımcısı görüntüleri analiz etti ve videonun orijinalinde cihazı uçuran bir tel olduğunu, sonrasında montajla bu telin ortadan kaldırıldığını iddia etti, hatta bu konuda kanıtlar sundu.

YouTube’da Parallax adıyla anılan ABD merkezli hava film yapımcısı Nick Adams tarafından yayınlanan bir video, videonun bahsedilen teli kaldırmak için nasıl düzenlendiği hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşıyor.

Adams’ı ve diğer gözlemcileri videoyu araştırmaya iten en önemli nokta ise cihazın kalkışı sırasında hiç toz kalkmıyor olmasıydı. Buradan yola çıkan araştırmacılar, gerçeği çok geçmeden buldu.

Adams, video düzenleme tekniği kullanarak CopterPack’in videosunun keskinliğini ve çözünürlüğünü yükseltti, bu sayede videoyu kare kare inceleme şansı buldu.

Nick Adams’ın videosu yayınlandıktan sonra CopterPack internet sitelerinde, kişisel uçuş cihazı testinin tanımını “uçuş dinamiklerinin ve uçak stabilizasyonunun değerlendirilmesini sağlayan bir prototipin testi” olarak düzenledi. Bu düzenleme de bir nevi iddiaları onaylama niteliğinde oldu.

Görünen o ki, uçuş teknolojisinin üst seviyelere çıktığı bu zamanlarda CopterPack de diğer şirketlerin arasına katılmak ve PR hareketi yapmak istemiş! Sosyal medyada CopterPack’ın bu oyunu oldukça kötü yorumla karşılanırken, şirketten henüz bir açıklama gelmedi.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu