BilimHaberler

DARPA, İnsan Beynini Taklit Eden Kameralar Üzerinde Çalışmaya Başlıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), insan beyni gibi görüntüleri işleyen kameraların geliştirilmesi üzerinde çalışacak araştırma ekipleri olduğunu açıkladı. Oldukça ilgi çekici olan bu proje, otonom araçlar, robotik ve arama-izleme gibi askeri uygulamaları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Kamera teknolojisi yıllar içinde inanılmaz derecede gelişti. Sadece uzak gezegenlerde fotoğraf çekip Dünya’ya bu görüntüleri göndermeyi değil, aynı zamanda gün içinde küçülen kameralarda daha fazla görüntüleme gücü toplamayı başardık. Yine de insan gözü yenmeye çalıştığımız en büyük kameradır!

Kullandığımız kameralar daha fazla veri işleyip daha fazla güç tüketebiliyor, ancak arka planlar değişirse veya dağınık hale gelirse nesneleri izlemek için kullanılan bir ‘zeka’ yok. İnsanlar ise bu konuda oldukça iyilerdir çünkü beyin bir şeyler değiştiğinde sinyalleri işleyerek süreci optimize edebilir. DARPA, bu süreci hızlı olay tabanlı Nöromorfik Kamera ve Elektronik (FENCE) programı aracılığıyla çoğaltmayı amaçlamaktadır. Program, değişen pikseller hakkında bilgi aktararak olayları yakalayan nöromorfik beyin benzeri kameralar geliştirmek istiyor. Bu da tasarlanan kameraların işleyeceği veri miktarını, gecikme sürelerini veya verilerin iletilmesinde gecikmeleri büyük ölçüde azaltırken, bu süreçteki güç tüketimini de azaltacaktır.

FENCE programının yöneticisi Dr. Whitney Mason, “Amaç, kameradan iletilen bilgi miktarını akıllıca azaltabilen ve verileri yalnızca en alakalı piksellere daraltabilen bir ‘akıllı’ sensör geliştirmektir” dedi.

Bunu başarmak için, program sinyalleri yakalayacak ve iletecek olay tabanlı bir kızılötesi (IR) odak düzlemi dizisi geliştirilecektir. Ayrıca, dinamik sahneleri işleyebilen akıllı sensörlerin çalışmalarını kolaylaştırmak için yeni bir dijital sinyal işleme ve öğrenme algoritması sınıfına ihtiyaç duyulacaktır.

İlgili uzamsal ve zamansal sinyalleri tanımlamak için okuma entegre devresi ve bir işleme katmanı kullanılacaktır. Bu programlar düşük gecikme süresi ile az veri işlediğinden, programda geliştirilen sensörün 1,5 Watt’tan daha az güçte çalışması bekleniyor.

DARPA, ROIC ve işleme katmanını geliştirmek için çalışan araştırmacı ekibinin Raytheon, BAE Systems ve Northrop Grumman’dan olacağını açıkladı. Gözümüz kadar net bir görüş açısına ve çekim kalitesine sahip kameralar sizce de çok ilgi çekici değil mi?

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu