BilimElektronikHaberler

Tere Dayanıklı Elektronik Deri, Cilt Kanserine Çare Olabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçmişte, kendi kendini iyileştirebilen türden tutun, insan derisinin gerginliğini taklit edebilen türe kadar her türlü elektronik deri hakkında araştırmalar yapıldı. Ancak tüm bu derilerin ortak bir özelliği vardı: Terleme sonucu bozulabilir veya soyulabilir olmaları.

Şimdi, Güney Kore’deki MIT mühendisleri ve araştırmacıları, terden etkilenmeyen bir tere dayanıklı elektronik deri geliştirmeyi başardılar. MIT’de makine mühendisliği doçenti Jeehwan Kim, “Bu her cilt ile uyumlu, nefes alabilen deri yaması ile herhangi bir ter birikimi ve bunun yaratacağı bir hasar olmayacak” dedi.

Başarılı bir şekilde tasarlanan bu yeni tere dayanıklı elektronik deri, insan cildindeki gözeneklere benzeyen bir görünüme sahiptir ve ultra ince katmanlarından oyulmuş yapay ter kanalları ile donatılmıştır. Bu da giyilebilir derinin zarar görmesini ve bozulmasını önleyerek terin elektronik deriden kaçınmasını sağlar.

Tere Dayanıklı Elektronik Deri Yeni Bir Umut Olabilir

Araştırmacılar artık bu tür yeni ciltlerin, günlük yaşamsal fonksiyonları veya cilt kanseri gibi diğer rahatsızlıkların ilerlemesini takip edebilen uzun ömürlü akıllı ciltler olarak kullanılabileceğine inanıyorlar.

Bu zamana kadar bazı bilim insanları elektronik deri kapsamında havanın içeri girip çıkmasına izin verebilen deriyi bulmayı başarmıştı. Ancak, hiçbiri ter sorununa bir çözüm bulamamıştı. Kim, elektronik cildin gerçekten giyilebilir ve kullanılabilir olması için, derinin sadece buharı değil aynı zamanda teri de geçirebilen bir yapıda olması gerektiğini fark etti.

Kim tasarım sürecinden bahsederken, “Elektronik deri ile cildiniz arasında ter birikebilir, bu da cilt hasarına ve sensörün arızalanmasına neden olabilir. Bu yüzden, terin elektronik cilde nüfuz etmesine izin vererek bu iki sorunu aynı anda çözmeye çalıştık.” ifadesini kullandı.

Kim ve ekibi daha sonra gerçek insan derisinden ilham aldı. Bu kapsamda, insan ter gözeneklerinin nasıl hizalandığını ve nasıl davrandıklarını incelediler ve elektronik ciltleri için benzer bir model ortaya koydular. Şimdi ise uzmanların üstünde çalıştığı şey; şu anda çok yumuşak olan elektronik cildin direncini arttırmak ve onu daha sağlam hale getirmek.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu