RobotikHaberlerTeknoloji

Tesla, İşçileri İşsiz Bırakabilecek Yeni Bir İnsansı Robot Prototipi Geliştiriyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elon Musk, Tesla’nın AI Day etkinliğinde elektrikli otomobil ve güneş enerjisi şirketinin bir gün insan işçilerin yerini almasını umduğu bir insansı robot prototipi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Yapay zeka üzerine çalıştıracağı mühendisleri seçmek için düzenlenen etkinlikte konuşan Musk, Tesla’nın yapay zeka ve otonom sürücüsüz arabalarla yaptığı tüm çalışmaları sayesinde ayrıca bir robotik şirket haline geldiğini söyledi. Üretilen Tesla araçları da özellikleri sebebiyle robot araçlar olarak değerlendiriliyor.

İnsansı robotlar yapmak araçlarda oluşturulan robotik sistemlerden çok daha zordur. Belki de insan ve hayvan robot çalışmalarıyla ön planda olan Boston Dynamics bu konuda bir ön prototipi daha kısa sürede ortaya koyabilir.

Tabi özünde AI Day etkinliği, yapay zeka araştırmacılarını ve mühendislerini Tesla için çalışmaya ikna etmek için düzenleniyor ve bu araştırmacıların ilgisini cezbetmek için de böyle bir söylem de ortaya atılmış olabilir.

Tabi böyle bir durum olduğunda fabrikalarda çalışan çok sayıda kişinin işsiz kalması kaçınılmaz olur ve bu işçiler de sendikalar vasıtasıyla haklarını sonuna kadar arayacaklardır. Bu da üretim sektöründe krizler meydana getirecektir. Elon Musk da bunun farkında olduğundan sendikalara karşı bir tavır sergilemektedir.

Öyle ki Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu geçtiğimiz günlerde Tesla’nın en az bir çalışana sendika örgütlenmesi nedeniyle yasadışı bir şekilde baskı yaptığına karar verdi ve Elon Musk’ın, çalışanların sendikalaşmaya yönelmeleri halinde Tesla’nın hisse senedi opsiyonlarını elinden alacağını ima eden bir tweet’ini silmesine hükmetti.

Öyleyse, Musk ve Tesla, sıradan işçinin her zaman en büyük müttefikleri olmasalar da, Tesla Bot, Musk’ın bir robot köle işçi ordusu inşa ettiği anlamına mı geliyor? Evet, tam olarak bunu öneriyor, ama bunun insanlığın yararına olduğunu belirtiyor. Sizce de öyle mi?

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu