Otomotiv

Hibrit ve Elektrikli Otomobil Satışları Şimdiden 2020 Yılını Geride Bıraktı

Türkiye'de yılın ilk 8 ayı itibariyle toplam 32.885 hibrit otomobil ve toplam 1.196 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye’de ağustos sonu itibarıyla 8 aylık elektrikli otomobil satışları 1.196’ya, hibrit otomobil satışları da 32.885’e ulaşarak, geçen yıl sonu satış rakamlarının da üzerine gerçekleşti.

Yılın ilk 8 ayında hibrit ve elektrikli otomobil satışları, geçen yılın toplam satışlarının da üzerinde gerçekleşmesine karşın söz konusu otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı pay düşük seviyelerde kalmaya devam etti.

Elektrikli ve Hibrit Otomobil Satışları Şimdiden Geçen Seneyi Geride Bıraktı

Elektrik otomobilde satışlar %463,3 artarken, hibrit otomobil satışı da % 218,8 oranında arttı. Bu artış oranın yüksek olmasının en büyük sebebi de geçitğimiz yıl 2020 Ocak-Ağustos ayları arasında gerçekleşen hibrit ve elektrikli otomobil satışının görece düşük seviyelerde olmasından kaynaklanmaktadır.

Dahası ise ağustos ayı sonundan itibaren elektrikli ve hibrit otomobil satışları geçen yılın toplam satış seviyesinin de üzerine çıktı. Geçen yılın sonunda hibrit otomobil satışı 22272 seviyesindeyken, elektrik otomobil satışı da 844’tü.

Hibrit ve Elektrikli Otomobil Satışları Hala Görece Düşük Seviyelerde

Geçtiğimiz yılın ilk 8 aylık kısmında dizel otomobillerin toplam satış yüzdesindeki payı %41,2 iken 2021 yılının aynı döneminde bu değer %20,6 seviyesine düştü. Benzinli arabaların payı ise bu dönemde %51,2’den %65,7 seviyesine ve otogazlı otomobillerin payı da %4,3’ten %4,9’a yükseldi.

Elektrikli ve hibrit otomobillere de bakarsak, elektrik otomobil satış payı %0,1’den %0,3 seviyesine ve hibrit otomobillerin payı da %3,2’den %8,4’e yükselmiştir.

Her ne kadar elektrikli otomobill Türkiye’de popülerleşse de ve satış oranı artsa da tüm dünyadaki elektrikli otomobillerdeki yükselen trend ile kıyaslandığında Türkiye payı hala düşük seviyelerdedir.

Hibrit ve Elektrikli Otomobil Satışları Hala Görece Düşük Seviyelerde

Elektrikli Araçlara İlgili Olsak da Dizelden Vazgeçemiyoruz

Cetelem Araştırma Merkezi desteğiyle hazırlanan “Otomobiller: İmkansız bir ayrılık mı?” başlıklı 2021 raporuna göre, salgın sürecinde tüm dünyada başta elektrikli otomobiller olmak üzere alternatif yakıtlı araçlara olan talepte büyük artış yaşanıyor.

Rapor için gerçekleştirilen ankete katılanların hemen hemen yarısı bir sonraki otomobillerinin hibrit veya elektrikli otomobil olacağını belirtiyorlar. İspanya hibrit araçlarda en istekli ülke olurken, Türkiye’deki katılımcıların %15’i bir sonraki otomobillerinin hibrit olacağını belirttiler.

İngilizlerin %28’i ve Çinli katılımcıların %27’si elektrikli otomobil için en isteklilerdi. Araştırmaya göre, Türkiye %24’lük oranla Çin ve İngiltere’den sonra elektrikli araçlara en sıcak bakan ülke olarak dikkati çekiyor. Türkiye’de elektrikliye gösterilen ilgi, yüzde 17 olan dünya ve Avrupa ortalamasının üzerinde seyrediyor.

Benzinli otomobillere bakıldığı zaman ise ilk sırayı %44 ile Güney Afrika alırken, Türkiye’de %28 ile dizel otomobilde zirvede yer alıyor. Bu da Türkiye’de dizel otomobil pazar payının %25’in altında kalmasına rağmen hala dizel araçlara talep olduğunu gösteriyor.

Kaynak
AA

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu