Otomotiv

2018 Yılına Damga Vuran En İyi Elektrikli Arabalar

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yolların Gelecekteki Efendileri Elektrikli Arabalar

Tamamı ile elektrik motorlu bir araca sahip olmanın birçok avantajı vardır. İlk defa araştıranlar veya yeni öğrenenler için, elektrikli arabalar sıfır egzoz emisyonu ile yollardaki en yeşil araçlardır diyebiliriz. Bir elektrikli motor sahip olduğu tork gücünü çok hızlı bir şekilde aktarabildiği için, elektrikli arabalar sürücülerin tahmin ettiğinden daha hızlıdır. Bir arabayı elektrikle çalıştırmak petrol ile çalıştırmaktan daha ucuzdur ve ayrıca, aracınızı evde şarj edebilirsiniz. Bazı ülkelerde elektrikli arabalar için teşvik kapsamında vergi indirimi yapılmaktadır. Ayrıca, elektrikli arabalar bakım maliyeti yönünden de daha avantajlıdır. Yine bazı yerlerde belediyelere ait cadde otoparklarında ve hava alanları gibi yerlerde özel olarak ayrılmış alanlarda elektrikli arabalar için ücretsiz otopark imkanları da sunulmaktadır.

Bu teknolojinin hayatımıza girmeye başladığını fark etmişsinizdir ve yakın gelecekte yollarda içten yanmalı bir motora sahip araçlardan daha çok elektrikli arabaları göreceğimizden emin olabilirsiniz.

İşte bu sebeple sizler için 2018 yılına damga vuran en iyi elektrikli arabalar yazımızı sizler için derledik. Bu listeyi oluştururken ilk olarak tam şarjla araçların gidebileceği maksimum menzili ve ikinci olarak tabi ki fiyatlarını baz aldık. Bu iki önemli faktörün dışında ise her modelin eş değer yakıt ekonomisini (MPGe), ön görülmüş olan güvenilirliklerini, performanslarını ve stillerini inceledik. Şimdi hep birlikte elektrikli arabalar listemize göz atalım.

Ayrıca, bu yazımızdan sonra geleceğin bir başka araç teknolojisi olan “Sürücüsüz Araçlar ile Geleceğe Bakış” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

5. HYUNDAI IONIQ ELECTRIC

Elektrikli Arabalar HYUNDAI IONIQ ELECTRIC

Menzil: 124 mil / 200 km

Fiyat: $30,385

Elektrikli arabalar arasında pazarın en yenisi olan kompakt Hyundai Ioniq Electric hatchback modeli, bir çok sürücü için günlük kullanımı pratik hale getiren geniş bir kullanım aralığı sunmaktadır. 118 beygir gücü ile elektrik arabalar kategorisinin en hızlısı olmasa da 218 pound-feet’lik tork gücü hızlı kalkış ve takdir edilecek yetenekler sağlamaktadır diyebiliriz. İç kısmı yeterince geniş ve dış görünüşü ise şık bir tarza sahiptir. Standart ileri teknoloji sahip olduğu özellikler arasında uyarlanabilir LED farlar, akıllı telefon bağlantısı bulunmaktadır ve ayrıca araç istenilirse otomatik fren sistemi, kör nokta monitörü, şerit kontrol sistemi ve akıllı seyir kontrol sistemi (smart cruise control) ile donatılabilmektedir.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Şu anda Endüstriyel, Havalandırma ve İklimlendirme Filtreleri alanında kariyerini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tesla isterdim ama bu listede alınabilecek en ekonomik ve güzel görünümlü olan Ioniq. Sadece arkasını beğenmiyorum, çok estetik durmuyor ve Toyota Prius’a benziyor baya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu