OtomotivHaberler

Son Teknoloji Kirli Havayı Temizleyen Elektrikli Araç

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Gelecekteki arabaları şık, camla kaplı, kirliliği temizleme yeteneğine sahip elektrikli araçlar olarak hayal ettiyseniz, Heatherwick Studio’nun IM Motors için tasarlanmış konsept arabası Airo’yu tam da böyle bir araç!

Kirli havayı temizleyen elektrikli araç olarak Nisan ayında Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Airo, hem otonom hem de sürücü kontrollü modlara sahip tamamen elektrikli bir araç. Daha da heyecan verici olan ise, tasarımcıları arabanın hiçbir fosil yakıt kirleticisi üretmeyeceğine söz veriyor ve bunu bir adım öteye taşıyorlar. Araç, hareket halindeyken etrafındaki kirli havayı bile süpürüyor. Airo, etrafındaki diğer arabalardan gelen kirleticileri aktif olarak emen ve çevredeki havayı eskisinden daha temiz hale getiren HEPA filtreleme sistemini kullanarak havayı temizliyor.

“Airo, havayı kirletmeyen bir elektrikli arabalardan, HEPA filtre teknolojisi sayesinde diğer arabaların kirleticilerini de vakumlayıp havayı temizlemesi özelliğiyle ayrılıyor”. diyor Thomas Heatherwick tasarımlarını tanıtırken.

Kirli Havayı Temizleyen Elektrikli Araç, Airo Havayı da Şık Bir Şekilde Temizliyor!

Otomobilin içi, bir dizi farklı stilde ve farklı fonksiyonel alanlar için özelleştirilebilir ve yapılandırılabilir. Araçta normal otomobilden yemek odasına ve yatak odasına kadar birçok çeşitli mod bulunmaktadır. Koltuklar, normal sürüş konumundan tam olarak yüz yüze gelecek şekilde dönebiliyor, böylece dört kişi karşılıklı oturup sohbet edebiliyor veya ortadaki katlanabilir dört yapraklı masa ile yemek yemenin tadını çıkarıyor.

Kirli havayı temizleyen elektrikli araç Airo
Son Teknoloji Kirli Havayı Temizleyen Elektrikli Araç 3

Katlanır bir ekran, alanı anında dört tekerlekli bir sinema veya oyun alanına dönüştürebiliyor. Bunların yanı sıra, uyku vaktiniz geldiğinde, koltuklar tamamen yatarak yerini çift kişilik yatağa bırakabiliyor. Airo’da yatağınızdan yıldızları ve uçsuz bucaksız gökyüzünü izleyebiliyorsunuz!

Heatherwick elektrikli aracı, “küresel alan sıkıntısına hitap etmek için tasarlanmış, yemek, çalışma, oyun ve hatta uyumak için ekstra alana sahip çok işlevli bir oda” olarak tanıtıyor. Ayrıca, Airo’nun bizi daha temiz ve daha iyi bir geleceğe taşımayı amaçlayan bir otomobil olduğunu ileri sürüyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu