RobotikHaberlerTeknoloji

Hamamböceğinden İlham Alınarak Tasarlanan Robot, Kendi Ağrılığının Bir Milyon Katına Kadar Dayanıklı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir basın açıklamasına göre, UC Berkeley’den bir robot tasarım ekibi hamamböceğinin en dar alanlardan bile sıyrılma yeteneğinden esinlenerek pratik bir robot geliştirdi.

Robotikte doğadan ilham alan yenilikler bize bu zamana kadar senkronize robot balık sürüleri veya kanat çırpan yusufçuk benzeri kanatlara sahip dronelar getirmişti. Şimdi ise, UC Berkeley mühendislerinden oluşan bir ekip, etkileyici bir hızla etrafta dolaşan ve sonunda toksik gazları veya diğer maddeleri tespit etmek için acil durumlarda kullanılabilecek küçük, yaratık benzeri bir robot geliştirdi.

Şimdiye kadar isimsiz olan yumuşak robot, neredeyse gerçek bir hamamböceği kadar hızlı bir biçimde hareket ediyor. 20-65 miligram arasında ağırlıkta olan bu robot, kırılmadan yaklaşık 60 kilogramlık yüklere etkileyici bir şekilde dayanabilir, bu da kendi ağırlığının yaklaşık bir milyon katıdır.

Hamamböcekleri, dayanıklılıklarıyla ünlü böceklerdir. Hatta, nükleer bir kıyamette bile hayatta kalacaklarına dair batıl inançlar bile bulunmaktadır. Aslına bakarsak, bu çok da yanlış bir bilgi olmayabilir çünkü, hamamböcekleri bazı radyasyon türlerine karşı yüksek düzeyde dayanıklılık gösteriyorlar. Bu yüzden mühendislerin ilham almak için hamamböceğine yönelmeleri şaşırtıcı değil.

UC Berkeley tasarımlı robot şu anda bir elektrik kaynağına bağlı olmak zorunda olsa da araştırmacılar robota otonom olarak ulaşılması zor yerlere ulaşmasını sağlamak için hafif bir pil eklemeye çalışıyorlar. Bu da demek oluyor ki; bu robotlar bir gün arama kurtarma çalışanlarına yardım etmek için kullanılabilir.

Robotla ilgili çalışmaları detaylandıran bir makalenin ilk yazarı Yichuan Wu, “Örneğin, bir deprem olursa, büyük makinelerin veya büyük köpeklerin enkazın altında yaşam bulması çok zordur, bu yüzden çevik ve sağlam küçük boyutlu bir robota ihtiyacımız var” dedi. Bu da araştırma ekibinin robotun misyonunu belirledikleri anlamına geliyor.

Küçük bir pilin yanı sıra, ekip ayrıca robota kurtarma ekipleri için risk oluşturabilecek ölümcül gaz sızıntılarını tespit etmesini sağlayacak bir gaz sensörü de eklemek istiyor.

Hamamböceğinden ilham alınarak tasarlanan robotun boyutu, arama kurtarma çalışmalarında ona büyük bir avantaj sağlayacaktır, ancak gaz sensörleri ve diğer ekipman parçaları eklenirse robotun esnekliğinin azalıp azalmayacağı merak konusu oldu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu