Makine

Döner Tabla Rulmanların En Sık Kullanıldığı Sektörler ve Araçlar

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

En çok kullanılan rulman türlerinden biri olan döner tabla rulmanı eksenel radyal olarak tanımlanır. Çift yönlü bu eksenel parçalar radyal bir kılavuza vida ile monte edilmiştir. Yük taşımaya uygun olan rulmanlar makinelerde bulunan ağır tablaların döndürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle rulmanların amacına uygun şekilde üretilmesi önemlidir. Üretilen parçaların pozisyon konumlandırmaları ve anlık hareket kabiliyetleri yüksek olacaktır. 360 derece dönme özelliğin olan parçaların hareketlenmesinde servo motorlar etkilidir.

Otomasyon hatlarında ve makinelerde yaygın olarak kullanılan döner tabla rulmanları diğer türlere kıyasla en yüksek hareket kabiliyetine sahiptir. Kullanıcısına en pratik çözümleri sunan bu rulmanlar için rulman fiyatları parçanın özelliklerine göre belirlenir. Kullanım alanı ve türü fiyatları doğrudan etkiler. Talebi ve üretimi sanayinin gelişmiş olduğu şehirlerde her zaman daha fazladır. Montaj robot uygulamaları, robotik uygulamalar ve solum makinelerinde döner tabla rulmanı kullanımına sıklıkla rastlanır. 

Döner Tabla Rulmanı Çeşitleri Nelerdir?

Döner tabla rulman fiyatları ve türleri her zaman merak konusudur. Döner tabla rulmanlar, döner tabla dişli rulman ve bilyalı döner tabla rulmanları olarak ikiye ayrılır. Dişli rulman maliyeti düşüktür, yük taşıma kapasitesi oldukça yüksektir ve pek çok uygulamaya uyum sağlar. Her iki tarafından da yalıtılan bu rulmanı takmak da kolaydır.

Bilyalı döner tabla rulmanları ise dört farklı noktadan temasa sahiptir ve en ekonomik rulman türü olarak bilinir. Orta dereceli yükler için uygundur ve tek sıralıdır. Kullanıldığı yere 8 farklı noktadan teması vardır.

Döner Tabla Rulmanları Nerelerde Kullanılır?

Dönme hareketine ihtiyaç duyulan her türlü cihazda döner tabla rulmanı kullanmak mümkündür. En çok kullanıldığı yerler beyaz eşya, çimento sanayi, madencilik ve işletme, raylı ulaşım araçları, otomotiv, otomasyon makine imalat endüstrisi, talaşlı imalat tezgahları gibi alanlar şeklinde ifade edilir. Yaygın talep edildiği sistemler ve araçlar ise iş makineleri, şişeleme ve dolum tesisleri, radarlar, robotlar, beton pompaları, beton santralleri, ekskavatörler, katlanır bomlu vinçler, kule vinçler olarak bilinir.

akarrulman2 Mühendistan

Döner tabla rulmanı satın alırken kalitesine ve sağlamlığına dikkat etmeniz gerekir. Bu durum iş güvenliği açısından son derece önemlidir. İhtiyaca ve beklentiye uygun parçalara sahip olmak için sektörde tecrübe ve bilgi sahibi adreslerden ürün temin etmenizde fayda vardır. Akar Rulman bu alanda öncü olması sayesinde hem ürün hem de fiyat olarak beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacaktır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu