Uzay BilimleriHaberlerTeknoloji

Jeff Bezosun Dünyaya Yeniden Girişi Engellenmeye Çalışılıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Jeff Bezosun Dünyaya yeniden girişini önlemek için imzalanan çevrimiçi dilekçeler ortaya çıktı! 20 Temmuz’da Blue Origin’in yeni Shepard Roketi ile uzaya uçacağını açıklamış olan Bezos’a yönelik nefret dolu dilekçeler oldukça şaşırttı. Dilekçeler piyasaya sürüldüklerinden bu yana çok ilgi gördü ve 40.000’den fazla kişi Change.org’u imzaladı.

Toplamda, 60.000’den fazla kişi var olan tüm çeşitli dilekçeleri imzaladı.

Jeff Bezos daha önce kardeşi Mark ile birlikte New Shepard kapsülünün ilk insanlı uzay uçuşunda olacaklarını açıklamıştı. Altı yolcuyu ağırlayabilecek olan kapsül Blue Origins’in üçüncü koltuğu 28 milyon dolara açık artırmaya çıkarılmıştı. Dördüncü koltuk ise bir mürettebat üyesi tarafından işgal edilirken, teklif verenin kimliği hala gizli tutuluyor.

Uzay uçuşu, Dünya yüzeyinden 62 mil (100 km) uzaklıktaki hayali bir sınır olan Karman hattına bir gezi içeriyor. Burada kapsül, roketten ayrılacak ve Dünya’ya doğru iniş yapmaya başlayacak.

Kapsülde olan kişiler ağırlıksızlığın nasıl bir his olduğunu tecrübe etme şansı yakalayacak, Dünya atmosferine tekrar girecek, daha sonra paraşütler inişlerini yumuşatacak.

Fırlatma, ödeme yapan bir yolcunun ilk uzay uçuşu olduğu ve Amazon’un sahibi bir milyarder ile birlikte süre gelen bir eğlence yolculuğu olarak görüldüğü için oldukça ilgi gördü. Bezos’un duyurusundan birkaç gün sonra imzalar atıldı ve imzacılar Microsoft’un Bill Gates, Tesla’dan Elon Musk ve Virgin’den Richard Branson gibi diğer milyarderleri de hedef aldı. Hem Musk hem de Branson’ın yakın gelecekte uzay turizmini hedefleyen şirketleri var, ancak hiçbiri henüz bir test uçuşuna katıldıklarını doğrulamadı.

Dilekçe sahiplerinden gelen mesajlar ise sosyal medyada oldukça dikkat çekti. Bu kişilerden biri Bezos’u kötü bir Star Trek karakterine benzetti ve kendisiyle dalga geçti. Bir diğeri ise, “Neden geri dönmeye hakkı olduğunu düşündüğünü anlamıyorum” diyerek Bezos’a adeta nefret kustu. Tepkiler karşısında sessiz kalmayı tercih eden başarılı iş insanı Bezos’un herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu