Uzay BilimleriHaberler

BAE’nin Uzay Aracı, Mars’ta Kutup Işıklarını Yakaladı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Space.com’un haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mars atmosferini incelemek için gönderdiği Hope sondası, Mars’taki kutup ışıklarının görüntülerini yayınladı. Oldukça nadir görülen bir olay olan kutup ışıkları, birçok kişinin ilgisini cezbetti.

Colorado Üniversitesi’nden gezegen bilimci ve bilim lideri yardımcısı Justin Deighan, Space.com’a verdiği demeçte, “Kutup ışıklarını yakalamak kolay değil ve bu yüzden onları Emirates Mars Mission sayesinde görmek heyecan verici ve beklenmedikti.” dedi.

Kutup ışıkları hakkında yapılan iki çalışma, onların bir zamanlar sadece Dünya’da bulunduğuna inanılan proton auroraları olduklarını ortaya koydu. “Proton auroraları, gezegensel bir atmosfere çöken enerjik protonların neden olduğu farklı bir auroral fenomen sınıfıdır. Tanımlayıcı gözlemsel imza, nötr atmosferik gazdan bir elektron elde ettikten sonra çöken parçacıklardan kaynaklanan atomik hidrojen emisyonlarıdır, bu da yük değişimi olarak bilinen bir süreçtir. Şimdiye kadar, proton auroraları sadece Dünya’da gözlemlenmişti. Bu nedenle, şimdi aynı olayı Mars görevi sayesinde Kızıl Gezegen’de gözlemleyebilmek oldukça ilgi çekici bir haber oldu.

Gezegenin Her Yerinde!

Dünya’daki kutup ışıkları kuzey ve güney kutuplarıyla sınırlıdır, ancak Mars’ta gezegenin her yerinde meydana gelebilirler. Yine de kutup ışıklarını tüm ihtişamıyla yakalamak Hope görevi için sürpriz oldu. Görevin bilim lideri Hessa Al Matroushi, Space.com verdiği demeçte, “Görev sırasında Hope’un bunu yapma potansiyeline sahip olacağını tahmin ettik. Çünkü, belirli görüntüleri kaydedebilmek için tasarlanmamıştı. Ancak küresel kapsamayı hedefleyen bir görevimiz olduğu ve Mars’a farklı yönlerden ve atmosfer içinde çok sık baktığımız için, beklenmedik bir anda kutup ışıklarını kaydedebilmek çok heyecan verici oldu.” İfadelerini kullandı.

Düşünsenize, herkesin kutup bölgelerinde görmek için can attığı kuzey ışıklarını, bir de Mars’ta izleyebilmek ne kadar da güzel olurdu!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu