Makine

Demir Bükme Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılan demir bükme makinesi ve çalışma prensibini bu yazımızda sizler için derledik.

Demir Bükme Makinesi Nedir?

Demir bükme makineleri birçok farklı sektörde kullanılan demirlerin ve demir türevi metallerin şekillerini kullanıma uygun hale getirebilmek için kullanılır. Özellikle inşaat sektöründeki büyümeler demir kullanımını artırmıştır. Etre adı verilen inşaat demirlerini bükmenin yanı sıra birçok farklı alanda kullanılır. Teknolojinin gelişmesi ile otomasyona ayak uyduran demir bükme makineleri taşınabilir özellikleri sayesinde şantiyelerde olmazsa olmazdır. Bu sektörün dışında özellikle enerji üretim tesislerinde demir bükme makineleri ihtiyaç duyulmaktadır. Üretilen doğalgaz, akaryakıt, petrol gibi enerji maddelerinin taşınabilmesi için gerekli olan borular bu makineler sayesinde şekillendirilir.

Demir bükme makineleri genel anlamda yassı demir ve bağlantı parçaları gibi ağırlıklı demir olmak şartıyla bir çok metale şekil vermek için kullanılır. Önceki yıllarda insan gücüne bağlı olan demir bükme makinesi sürekli gelişen teknolojiler sayesinde artık otomasyona ayak uydurmuştur. Hidrolik yarı mekanik veya tam otomatik modelleriyle çeşitliliği sürekli artmakta ve gelişmektedir.

Demir Bükme Makinesi Fiyatları

Demir bükme makineleri kullanım alanlarına güçlerine ve niteliklerine göre farklı fiyatlarda olmaktadır. İnşaat demirlerini bükmek için kullanılan taşınabilir ve azda olsa insan gücüne ihtiyaç duyan bir makine ile tam otomatik hidrolikle ve pedallı bir demir bükme makinesi fiyatı aynı değildir. Teknolojinin sunduğu nimetlerden yararlan mekanik üretim şirketleri demir bükme makinesinin fiyatlarını ürünün markası modeli demir bükme şekli motor gücü gibi farklı aksesuar seçeneklerine göre belirlenmektedir. Bu makinelar genel olarak ülke dışından ihraç edildiği için fiyatları biraz pahalı olabilir. Ancak ihtiyacınızı karşılayacak uygun fiyata demir bükme makinesi de bulabilirsiniz.

Demir bükme makinesi fiyatları, makinesinin özelliğine ve çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Piyasada ise fiyatları 5.000 TL ile 15.000 TL arası değişmektedir.

Demir Bükme Makinesi Nasıl Çalışır?

Demir bükme makineleri en temel görevi demire şekil vermek olan makinelerdir. Bu makinelerin kullanıldığı alanlara göre bir çok farklı çalışma prensibi olabilir. Demir bükme makinelerinin en çok tercih edildiği alan inşaat sektörüdür. Demir bükme makineleri bu sektörde genel olarak insan gücüyle çalışır. Demir bükme makinesinin ortasında yer alan kanala açıları ayarlanan demir koyulur. Makinenin kolundan tutularak çevrilir. Bu çevirme esnasında demir istenilen açı kadar bükülür. Bu kullanım ile tek tek bükülen demirler bazı ek aksesuarlara sahip makineler sayesinde daha fazla sayılarda bükülmektedir. Levha olarak demir bükebilme özelliğine sahip olan makineler de ise demir levha kanala yerleştirilerek otomatik bir şekilde istenilen açı kadar bükülür.

Demir bükme makineleri standart çalışma prensiplerine sahiptir. Açılı olarak bükülecek demirler için gerekli ayarlamalar yapılır. Makinenin yuvasına demir yerleştirilir. Uygulanan güç sayesinde demirin istenen şekli alması ağlanır. Bu prensip genel olarak inşaat işi yapan kişiler tarafından kullanılır. Bir diğer demir bükme işlemi levha şeklindeki demirlerin bükülmesi işlemidir. Bu işlemde kullanılacak makine giyotin denilen bıçaklara sahiptir. Bükülecek levha açıları hesaplanarak makineye yerleştirilir. Levhaya tam olarak düz bir şekilde yerleştiğinden emin olunarak press uygulanır. Bu şekilde demir levha istenildiği açıda veya şekilde bükülür. Makinelerin genel işleyişi böyledir.

Demir Bükme Makinesinin Kullanım Avantajları

Demir bükme makineleri kullanıldığı takdirde işlerin hızlı bir şekilde akışını sağlar. Demirleri insan gücünden daha fazla bir hızla istenen şekle getirir. Açıları ayarlandığında sapma olmayacağı için ideal eşitlik sağlanacaktır. Bu makinenin kullanımıyla daha az insan gücüne ihtiyaç duyulacaktır. Taşınabilir demir bükme makineleri ihtiyaç olan her alana kolayca taşınabildiğinden iş yelpazesini genişletecektir. Üretimin yoğun olduğu sanayi bölgelerinde hem zamandan tasarruf sağlar hem de ekonomik olarak olumlu yönde kazanç sağlar. İşletmede ihtiyaca uygun demir bükme makinesi kullanmak birçok yönden size avantaj sağlayacaktır.

Demir Bükme Makinesi Nerelerde Kullanılır ?

Demir bükme makineleri bir çok farklı sektörün en temel ihtiyacıdır. Demir ve buna benzer özellikteki bir çok metali bükmek için kullanılan bu makinenin kullanım alanı geniştir. Özellikle inşaat halinde olan şantiyelerin ihtiyacıdır ve buralarda kullanılır. İnşaat demirlerinin köşeli olması gereken durumlarda bu makine çok önemli bir yer tutmaktadır. Etrelerin ölçülü ve şekilli olmasında bu makineden yardım alınır. Bir diğer kullanım alanı levha şeklinde demir ve metalleri işleyerek şekil veren işletmelerdir. Bu işletmelere örnek olarak kapı pvc mutfak gereçleri yapan firmalar verilebilir. Demir bükme makinesi bunun gibi birçok alanda kullanabilir.

Demir Bükme Makinesi Önemi

Demir bükme makineleri iş gücünün doğru ve etkin kullanılmasına yardımcı olur. Bir çok işçinin yapacağı işi otomasyon özelliği sayesinde daha kısa bir sürede yapar. Açıları ayarlanabilir olduğu için insani işgücünde oluşacak hataların olmamasını sağlar. Demir bükme makineleri üzerlerinde bulunan ve kapak adı verilen nesnenin örtülmesi ile iş kazalarının önüne geçer. İşçilerin iki elle birden çalışmasına olanak verir. İnşaatçılar için hayati önemlidir. Bu sayede sanayideki insan gücü azaltılmış olunur. Buda daha hızlı ve güvenli üretim sağlar. Bu makineler işletmelerde olduğu zaman, daha verimli üretim sağlanır. İşletmenin satışlarda ön planda olmasını sağlar. Bu makine demir ile uğraşan her işletmede olması gerekir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu