OtomotivElektrikEnerjiHaberler

Porsche, Taycan Elektrikli Aracı için Sahiplerinden İade Talep Edebilir

EV'lerin yani elektrikli araçların küresel olarak benimsenmesine giden yol inişli çıkışlı bir yoldur.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bloomberg’in ilk raporunda sunulan kaynaklara göre, Porsche AG’nin, ani bir güç kaybı yaşayan sürücülerle bağlantılı olan yazılım sorununu onarmak için tamamen elektrikli Taycan aracı için küresel bir iade talebi yayınlayacağı bildiriliyor.

Raporda, Porsche’nin EV endüstrisine girişinin aniden acil durum moduna geçtiği ve bunun da Mayıs ayında Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından soruşturmaya yol açtığı iddia ediliyor.

Porsche’den yapılan resmi duyuru ilerleyen günlerde gelecek. Şimdilik bahsedilen yazılım arızasından dolayı herhangi bir yaralanma veya kaza ortaya çıkmadı. Yine de bu olay, Tesla’nın başarısının ardından otomobil üreticilerinin tamamen elektrikli araçlara doğru ilerleme yolunda karşılaşabilecekleri yüksek teknik zorlukları herkese hatırlatıyor. EV’leri çalıştırmak için gereken yazılım ve araçlar, özellikle büyük ölçekte uygulandığında üstün derecede karmaşıktır. Yetkililer, Tesla’ya müşterileri potansiyel olarak hatalı bir otomatik pilot sisteminin risklerinden korumak için Çin’deki 285.000’den fazla aracındaki yazılım onarımını yapmasını emretti.

Taycan’ın Yazılımsal Sorunu Nedir?

Taycan karmaşık bir 800 voltluk pil mimarisiyle çalışıyor, ancak sorun aracın yardımcı işlevlere güç sağlamak için kullanılan geleneksel 12 voltluk bataryasıyla ilgili gibi görünüyor. Porsche’nin ilk elektrikli aracı, 12 voltluk pil şarjını kaybettiğinde güç kaybediyor ve sistem genelinde sürüş gücü kaybı yaratarak aracı hareketsiz hale getiriyor. Mayıs ayı NHTSA dosyalama, bu hatanın araçta hata veya uyarı sinyalleri olmadan nasıl ilerlediğini detaylandırıyor ve hatta aracın güç kaybettikten sonra yeniden başlatılamadığı birkaç durumu içeriyor.

Daha önce elektrikli araçlarda karşılaştığımız teknik arızaların yanında Porsche’nin Taycan’ı gayet iyi durumda, ancak firmanın yazılım düzeltmesinin kablosuz güncellemeler yoluyla mı gerçekleşeceği yoksa firmanın, sahiplerinden araçlarını fiziksel olarak bayilere iade etme çağrısında bulunup bulunmayacağı belirsizliğini koruyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu