OtomotivHaberler

Elektrikli Uçan Tekne Yarışa Hazırlanıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elektrikli araba yarışlarını yeterince gördük fakat şimdi ise elektrikli uçan tekne yarışmasını görmek üzereyiz!  Bu hafta bir basın bülteninde “Racebird” tekne tasarımını ortaya koyan ilk elektrikli hidrofoil sürat teknesi şampiyonası olan E1 serisi yer alıyor.

Uluslararası sürat teknesi yarış otoritesi UIM tarafından zaten tam olarak onaylanmış olan E1 serisi, esasen F1H20 sürat teknesi yarış serisinin elektrikli bir versiyonu olacak.

E1 yarış serisi, tekneleri için bir hidrofil tasarımı kullanacak, yani su yüzeyinden yaklaşık 16 inç (40 cm) kaldırılacak, bu da sürtünmeyi büyük ölçüde azaltacak ve bu süreçte onları havada uçan uzay aracı gibi gösterecek.

Elektrikli Uçan Tekne Tasarımı

Seabird Technologies ve Victory Marine tarafından tasarlanan Racebird sürat tekneleri, kapalı kabinli fütüristik görünümlü karbon gövdelere sahip. Ayrıca ön hidrofoilleri oluşturmak için altına katlanan kanatlar da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, arka folyo için dıştan takma motora uzatılmış bir kanat kuyruğu takılıdır.

Racebird, folyo kanatlar dahil 7 m uzunluğunda ve 3 m genişliğindedir. Yaklaşık 800 kg ağırlığında olan uçan sürat teknesinin müthiş bir hıza ulaşacak olması bekleniyor. Sürat teknesinin bir prototipi bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

E1 serisinin yarış için halihazırda sergilediği bir örnek, organizatörlerinin halka açık kullanım için her yarış yerinde elektrikli gemi şarj istasyonlarını bırakacağını vurguluyor.

Racebird’ün mevcut istatistikleri şimdilik sadece bir başlangıç. Ayrıca, Formula E’nin yıldan yıla izleyici artışı da %25 oranında arttığı için elektrikli araç yarışları kesinlikle çok seviliyor diyebiliriz.

E1 serisinin açılış sezonunun 2023’ün başlarında gerçekleşmesi planlanıyor ve Suudi Arabistan yarış yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Seabird ayrıca yakın gelecekte Racebird’ün ticari bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planladığını da duyurdu.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu