Kripto Para

Bitcoin Cüzdanları Hacklenebilir mi?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kripto para borsaları kullanıcılarının en merak ettiği soruların başında şu geliyor: Bitcoin cüzdanları hacklenebilir mi? Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu zor soru ile birlikte kripto paralar güvenli mi? sorusuna da yanıt vermeye çalışacağız.

Hackerlar günümüzde, daha komplike ve zor yöntemler kullanıyorlar. Geçmişe göre ise çok daha başarılılar. Fakat size iyi bir haberimiz var: Hedefleri çoğu zaman kullanıcılar değiller!

2000’li yılların başında hacker olarak tanımladığımız kimseler, hedeflerine kullanıcıları almışlardı. Kullanıcıların bilgilerini çalmak için sistemler geliştiren hackerlar, 2010’lu yılların ardından strateji değiştirdiler. Artık kurumları ve ana merkezleri ele geçirmeye çalışıyorlar.

Tek bir kullanıcının banka bilgisini ya da kripto para cüzdanı kodlarını ele geçirmektense, borsayı tamamen “hacklemeyi” amaçlayan hacker gruplarının sayısı bir hayli yüksek. Bu sebeple hem kişisel hem de kurumsal güvenliğin önemi artık daha fazla.

Soruya şimdiden cevap vermek gerekirse, Bitcoin cüzdanları gerçekten hacklenebilir durumdalar. Bunu yapmanın pek çok yolu bulunuyor; ancak en kolay yolu, cüzdanın kullanıcılar tarafından belirlenen giriş bilgilerini ele geçirmek. Yani sizin belirlediğiniz şifre ya da buna benzer bilgileri elde ederek, cüzdana ulaşabilmek. “Phishing” yani oltalama yöntemi bunun en çok kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Kullanıcıları e-posta ya da SMS yoluyla sahte sitelere yönlendiren hacker’lar, gerçek gibi görünen bu sitelere girilen bilgileri elde ederek, cüzdanlara ulaşıyorlar. Böylece Bitcoin cüzdan hacklenmiş oluyor. Fakat gördüğünüz gibi burada cüzdanın kendisinin güvenlik yöntemleri kırılmıyor. Onun yerine kullanıcılar kandırılıyorlar. Güvenilir Bitcoin siteleri ise bunu engellemek için kullanıcılarını sürekli uyarıyorlar.

Bir diğer yöntem ise kullandığınız cüzdan altyapısının şifreleme sistemlerini kırmak. Görebileceğiniz üzere bu oldukça zor ve zahmetli bir sistem. Bugüne kadar bu yolla yapılan hackleme faaliyetlerinin sıfıra yakın olduğunu söyleyelim.

Son zamanlarda en çok kullanılan yöntem ise kripto para borsalarının sunucularına erişmek. Birçok farklı kripto para borsası bugüne kadar hacklendi ve elindeki kripto paraların tamamına yakınını kaybetti. Fakat en güvenilir kripto para borsaları arasından bu akıbete uğrayan henüz olmadı.

İlgili Makaleler

Kısaca Bitcoin cüzdanları hacklenebilir. Fakat bunu engellemek oldukça kolay: Kişisel güvenliğe dikkat etmek ve en güvenli kripto para siteleri üzerinden işlem yapmak. Bu sebeple yerli ve güvenli Coinzo gibi borsaları tercih edebilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Güvenli mi?

Kripto para borsaları, en azından geleneksel banka sistemleri kadar sıkı korunuyorlar. Çok katmanlı güvenlik sistemleri ile kullanıcılarının güvenliklerini sağlıyorlar. Hatta kullandıkları birçok sistemi sertifika altında yapıyorlar ve bunu herkese gösteriyorlar. Örneğin; Coinzo’nun internet sitesinde, tüm güvenlik önlemlerini ayrıntılı olarak inceleyebiliyorsunuz.

Neredeyse her gün haberlere konu olan hırsızlık ve hack gibi olaylar, güvenilir olmayan borsalardan yapılan işlemler sebebiyle yaşanıyor. Büyük oranda ise kullanıcıların kişisel güvenliklerine dikkat etmemeleri sebebi ile hırsızlıklar yaşanıyor.

Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?

Piyasada birbirinden farklı kripto para borsaları yer alıyor. Peki, bu borsalardan hangisinde işlem yapabileceğimizi nerden bileceğiz?

Bir kripto para borsasını tercih etmemiz için bu borsanın güvenilir olması en önemli konulardan bir tanesi. Bunun için şu soruya cevap vermelisiniz: Güvenilir kripto para siteleri nasıl anlaşılır?

Öncelikle seçtiğiniz borsanın adres barında HTTPS koruması olup olmadığına bakılması gerekiyor. Örneğin; https://www.coinzo.com adres barında bulunan https koruması bu sitenin güvenilir olduğunun ilk işareti olarak karşımıza çıkmakta.

HTTPS koruması ile girdiğimiz sitede cüzdanımızı korumak için iki adımlı doğrulama bulunduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu doğrulama yapay zeka tarafından sadece size sunulan özel şifreler ile cüzdanınızı korumayı amaçlıyor. Bu korumaların yanı sıra kripto para borsasının işlem hacmi ve fonunun yüksek olması gerekiyor. İşlem hacmi ne kadar büyükse kripto para borsasının güvenilirliği o kadar artıyor.

Türk kullanıcılar için getiren yeni bir güvenlik önlemi daha bulunuyor: e-Devlet ile giriş. Böylece giriş bilgileriniz hem tamamen koruma altına alınıyor hem de çalınma ihtimali en aza indiriliyor.

Coinzo gibi yerli borsalar, Türkiye’deki güvenlik ve denetleme kurumlarının izlemesi altında. Böyle olduğundan yapılan işlemlerde problem çıkma ihtimali çok düşük. Ayrıca yaşanan problemler için başvuru yapabileceğiniz birçok devlet kurumu bulunuyor. Yurt dışı kaynaklı sitelerde, muhatap bulamama sorunu yaşayabiliyorken, yerli borsalarda bu sorun hiç yaşanmıyor.

Coinzo’dan Nasıl Bitcoin Alınır?

Güvenliğini çeşitli sertifikalar ve sistemler ile kanıtlamış Coinzo, Bitcoin alma için tercih edebileceğiniz en iyi kurumların başında geliyor. Bu yüzden ilk yatırımınızı buradan yapabilirsiniz. Coinzo üzerinden BTC almak için ilk adım üyelik oluşturmak. Sonrasında ise market ekranına gidip, para yatırmak.

Para yatırmak için ilk olarak coinzo.com adresini giriş yapmalısınız. Ana sayfada sağ üstte bulunan yatır/çek kısmına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

image 1 Mühendistan

Bu ekranda yapacağımız bilgilerinizi doğrulamanız gerekiyor. Sağ tarafta şimdi doğrula diyerek gerekli bilgileri giriyoruz. İstersek e-Devlet ile giriş yapabiliyoruz. Doğrulama işlemi bittikten sonra ise kullandığımız bankadan, Coinzo hesabına Türk Lirası gönderiyoruz.

Para Coinzo sistemine geçtikten sonra market ekranına geliyoruz ve BTC’yi seçiyoruz. Ardından istediğimiz miktarda alım yapıyoruz. Alım işlemi bittikten sonra elimizdeki miktar cüzdanımızda görünmeye başlıyor.

image 2 Mühendistan

Sadece bitcoin alımı yapmak yerine hızlı işlemler de yapabiliyorsunuz. Bitcoin al-sat yaparak da para kazanabiliyorsunuz. Böylece bitcoin nasıl alınır sorusunun cevabını öğrenmiş oluyorsunuz.

Yazıyı kısaca özetlemek gerekirse, Güvenli olarak Bitcoin nereden alınır? sorusunun cevabı yerli kripto para borsaları oluyor. Bunlar arasından ön plana çıkan Coinzo ise tercih etmeniz gereken kripto para borsası oluyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu