TeknolojiHaberler

Akıllı Telefon Bağımlılarının Güvenle Yürüyebilmesini Sağlayan Üçüncü Göz

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hiç telefonunuzla uğraşarak yürürken bir elektrik direğine çarptığınız oldu mu? Son zamanlarda burunlarımız akıllı telefonlarımıza yapıştırılmış halde çok fazla zaman geçiriyoruz. Nedenini anlamak ise kolay, artık tüm hayatımızı kaplıyorlar! Akıllı telefonlarımızla çalışabilir, ailemizi ve arkadaşlarımızı görüntülü arayabilir, bir sonraki gecemizi organize edebilir, banka hesaplarımızı kontrol edebilir, müzik çalma listelerimizde gezinebilir ve çok daha fazlasını yapabiliriz.

Bir tasarımcı, akıllı telefon bağımlılarının telefona bakarak yürürken kaza geçirmemesi için “üçüncü göz” yarattı! Royal College of Art ve Imperial College London’da İnovasyon Tasarım Mühendisliği (IDE) okuyan endüstriyel tasarımcı Minwook Paeng, neredeyse tam anlamıyla göz küresi üretmeyi başararak sarkastik “Üçüncü Göz”ü  yarattı.

Paeng, İlginç Mühendislik Dergisi’ne verdiği demeçte, yarı saydam göz küresi şeklindeki cihaz akıllı telefon bağımlısı bireyin alnına oturur ve kullanıcısına yaklaşan bir engel konusunda onları uyaran bir bildirimler gönderir.

Üçüncü Göz Tasarımı

Yanko Designs, mekanizmanın bir Arduino platformu ve kamera kullanarak çalıştığını açıklıyor.  Bir jiroskop, kameranın akıllı telefon kullanıcısının başının eğildiğini algılamasına yardımcı oluyor ve baş aşağı doğru bakar bakmaz kamera direksiyona geçiyor. “Üçüncü Göz” ayrıca, ince jel pedler kullanılarak kullanıcının alnına yapıştırılabiliyor.

Dergiye verdiği röportajda Paeng, tasarımının ardındaki motivasyonun, telefon bağımlısı insanların yaptıklarını yapmaya devam etmelerine yardımcı olmak değil, dünyamızın ne kadar güzel bir hale geldiği gerçeğini vurgulamak olduğunu açıkladı.

Bunu açıklamak içinse Paeng, “Bunun bir çözüm olmasını istemiyorum. Ancak şimdiki gibi akıllı telefon bağımlısı olmaya devam edersek, gelecekte bu ürünlere kesinlikle ihtiyacımız olacak. Sadece bu değil, telefon bağımlılar için başka cihazlar da yapmayı planlıyorum” ifadelerini kullandı.

Paeng, hala geliştirme ve test aşamalarında olduğu için “Üçüncü Göz” cihazında ince ayarlar üstünde çalışıyor. Kim bilir, belki de telefon bağımlılığımız kontrolden çıkarsa, bir gün alnımıza tünemiş yarı saydam bir üçüncü gözle hayatın engellerini aşmamıza yardımcı olacak şekilde ortalıkta dolaşacak olabiliriz.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu