EnerjiElektrikHaberler

TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporunu Yayınladı

TEİAŞ'ın yayınladığı rapora göre Türkiye'nin toplam elektrik kurulu gücü Temmuz ayında, Haziran ayına göre 101,3 MW artarak 98263,7 MW seviyesine yükseldi.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporunu yayınladı. Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü Temmuz ayında, Haziran ayına göre 101,3 MW artarak 98263,7 MW seviyesine yükseldi. Devrede olan toplam güç santral sayısı 76 santral artışıyla 10030’a yükseldi.

Birincil Enerji Kaynaklarına Göre 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Kapasitesi ve Aktif Santral Sayısı

TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporu’nda göze çarpan başlıca bilgiler şunlardır;

  • Türkiye’nin toplam kurulu gücü Temmuz ayı sonu itibariyle 98263,7 MW seviyesine yükselmiştir.
  • Yenilenebilir enerji kurulu gücü ise bir önceki aya göre 289,3 MW artarak 52138,7 MW seviyesine yükseldi. Yenilenebilir enerji kurulu gücü toplam kurulu gücün %53,05’ini oluşturmaktadır. Yenilenebilir santral sayısı da bir önceki aya göre 9525’ten 9603’e yükselmiştir.
  • Güneş enerji kurulu gücü bir önceki aya göre 104,4 MW artarak 7324,1 MW seviyesine yükseldi. Rüzgar enerji kurulu gücü de 110,6 MW artarak 9929,3 MW seviyesine yükseldi.
  • Fosil yakıtlı santrallerin kurulu gücü de Temmuz ayı sonu itibariyle 45314,3 MW seviyesindedir.
Birincil Enerji Kaynaklarına Göre 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Kapasitesi ve Aktif Santral Sayısı
TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporunu Yayınladı 5

Yenilenebilir enerjide kurulu güç, toplam kurulu gücün %53,03’nü oluştursa bile yenilenebilir enerji kaynakların kurulu güçteki payı %35 civarındadır. Yani Türkiye’nin fosil yakıtlara bağlılığı devam etmektedir ve dolayısıyla enerji de dışa bağlılık devam etmektedir.

Kurum ve Kuruluşlara göre 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Dağılımı

TEİAŞ, ayrıca raporunda, kurum, kuruluşlar ve elektrik üretim türüne göre kurulu güç dağılımına da yer vermektedir. Bunlar EÜAŞ, İşletme Hakkı Devredilen, Serbest Üretim Şirketi, Yap İşlet Devret ve Lisanssız Santraller olarak listelenmektedir.

BİRİNCİL KAYNAKLARA VE KURULUŞLARA GÖRE KURULU GÜÇ
TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporunu Yayınladı 6
BİRİNCİL KAYNAKLARA VE KURULUŞLARA GÖRE SANTRAL ADEDİ
TEİAŞ, 2021 Temmuz Ayı Elektrik Kurulu Güç Raporunu Yayınladı 7

Yukarıdaki tablolarda da görüldüğü üzere Serbest Üretim Şirketi Santralleri, toplam kurulu gücün 66650,9 MW’ını oluşturmaktadır. Santral adetlerine baktığımız zaman 8236 adet santral sayısı ile lisanssız santraller ön plana çıkıyor. Ama lisanssız santrallerin toplam gücüne baktığımız zaman ise 7226,1 MW olarak görmekteyiz. Adedin çok olup kurulu gücün görece düşük olmasının en büyük sebebi de dağıtık mini elektrik üretim sistemleridir. Özellikle güneş enerji sistemleri bunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Evsel şebekeye bağlı güneş enerji sistemleri de santral olarak değerlendirildiğinden dolayı kurulu güç ve santral adedi arasında fark oluşmaktadır. Sonuçta 5 kW kapasitesinde şebekeye elektrik satan bir güneş enerji sistemi de santral olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak
TEİAŞ

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu