Uzay BilimleriHaberler

Astrofizikçiler Evrenin Sonunun Olabileceğini Söylüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Eğer evrenimiz üç boyutlu ve sonu olan bir şekilde olsaydı, bir uzay aracının tek yönde ilerlediğine ve sonunda başladığı yere geri geldiğine şahit olabilirdik. Live Science raporuna göre böyle bir şey gerçekten de mümkün olabilir!

Fransa merkezli Astrofizik Araştırma Merkezi’nde lyon Üniversitesi’nden astrofizikçi Thomas Buchert, raporda “Artık evrenin büyüklüğünü biliyoruz diyebiliriz” dedi. Bu fikir henüz kanıtlanmadı, ancak evrenin davranışı, yapısı ve nihai kaderi hakkında yeni ve tuhaf ipuçları sağlayacağı kesin.

Sonu olan bir evrende yaşıyorsak, bildiğimiz ilk iki şey şunlardır: Evren sınırlıdır ve düşündüğümüzden çok daha küçüktür. Bu aynı zamanda evrenin sonsuza kadar dışa doğru genişlemek yerine kendi içine çökeceği anlamına da gelir. Bunun olma ihtimali ise çok daha fazla sorunu doğurabilir.

Buchert, Live Science’a gönderdiği bir e-postada, “Sonsuz bir alanda, SPK radyasyonunun sıcaklığındaki pertürbasyonlar her ölçekte mevcuttur. Ancak, boşluk sınırlıysa, alanın boyutundan daha büyük olan dalga boyları eksiktir.” dedi. Araştırmacılar evrendeki aksaklıkların boyutunda maksimum sınır olduğunu keşfettiler. Ancak evren sonlu ve halka şeklinde olsa bile, bir uzay aracı kozmosun yüzeyinde seyahat ettikten sonra başlangıç ​​konumuna “dönüp” gidemez. Bunun nedeni, evrenin hala ışık hızından daha hızlı genişliyor olmasıdır, bu da hiç kimsenin başladığı yere varacak kadar ileri gidemediği anlamına gelir.

NASA’nın WMAP’ı ve ESA’nın Planck uyduları, bilim adamlarına SPK haritalarını oluştururken yardımcı oldular. Buchert bu ölçümler sayesinde yayınlanan raporda, “Sonsuz olduğu düşünülen standart kozmolojik modelle karşılaştırıldığında, gözlemlenen dalgalanmalarla çok daha iyi bir eşleşme bulduk. Bu sayede alanın boyutunu değiştirebilir ve bu analizi tekrarlayabiliriz. Bulduğumuz sonuç, SPK gözlemleriyle en iyi eşleşen optimal bir evren boyutudur.” dedi.

Buchert, “Makalemizin cevabı açıkça, sonlu evrenin gözlemlerle sonsuz modelden daha iyi eşleştiğidir” dedi. Evrenin bu üç halkalı teorisi daha sonra doğrulanırsa, astrofizikçiler bir gün sonunda evrenin büyüklüğünü, kendi içine çökmeye başlayıp başlamayacağını ve daha fazlasını bildirebilirler.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu