BilimHaberler

Yeni Tasarım Pipet Hıçkırığınızı Kesmeye Yardımcı Olabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hıçkırıklardan kurtulmak kolay bir iş değildir. Diyaframınız istemsiz bir şekilde spazm yapmaya başladığında gelen hıçkırıkları durdurmak için beklemekten başka yapabileceğiniz çok az şey vardır. Süreci hızlandırmak istiyorsanız, her zaman nefesinizi tutmayı, baş aşağı durmayı, limon emmeyi veya bir kaşık dolusu şeker yemeyi deneyebilirsiniz, ancak bu geleneksel hıçkırık ‘tedavileri’ ne kadar popüler olsa da tavsiyeler herkesin bildiği gibi güvenilmezdir.

Hıçkırık çoğumuz için küçük bir rahatsızlıktan başka bir şey olmasa da düzenli olarak hıçkırık çekenler için iyileşme umudu, bir nörolog tarafından yakın zamanda icat edilen özel bir pipet şeklinde gelebilir.

Pipetin bir ucunda ağızlık, diğer ucunda ise normal pipetten daha sert emmenizi gerektiren bir basınç valfi vardır. Bu basınç, diyaframınızın kasılmasına neden olarak ses tellerinizi ritmik olarak kapatan ve klasik hıçkırık sesine neden olan kontrol edilemeyen hava akımlarını durdurur.

Bir anda gelen veya kronikleşmiş hıçkırıkları durdurmak için gereken tek şey, HiccAway’i yarım bardak suya batırmak ve emmeye başlamaktır. Cihazı kullananlar, hıçkırıkların geçmesinin bir veya iki deneme kadar az sürdüğünü söylüyor.

Buluş sahibine göre, pipetin altındaki valf hem çocukların hem de yetişkinlerin yudumlama yeteneklerine göre ayarlanabilmektedir!

Bu özel pipet üzerindeki ilk denemeler subjektif raporlara dayanıyor ve plasebo içermiyor, bu nedenle şüpheci kalmak için sebep yine de var. HiccAway’in gerçekten doğru olup olmadığını belirlemek için en iyi çözüm için randomize, plasebo kontrollü çalışmalar olacaktır.

Yine de özellikle inatçı vakaları olanlar için ne kadar rahatsız edici ve sinir bozucu hıçkırıklar olabileceği göz önüne alındığında, Seifi’nin pipetlerini daha fazla araştırmaya değer gibi görünüyor.

Çalışma JAMA Network Open‘da yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu