Uzay BilimleriHaberler

Lüks Uzay Otelinin Tanıtımı Yapıldı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA çalışanları tarafından işletilen bir uzay inşaat firması olan Orbital Assembly Corporation, 24 Haziran’da yaptığı basın açıklamasında, dünyanın ilk uzay otelini geliştirme teknolojisini başarıyla geliştirdiğini duyurdu.

Şirket, gösteriyi, 2030’dan önce lüks uzay tatillerini gerçeğe dönüştürmeyi hedeflediği için ana merkezi olarak hizmet verecek Kaliforniya Tesisi’nin resmi açılışı sırasında gerçekleştirdi.

Kendisini “ilk büyük ölçekli uzay inşaat şirketi” olarak gören Orbital Assembly, planlanan Dünya yörüngeli uzay oteli gibi büyük ölçekli yapılar inşa etmek için sonunda uzaya gönderilecek yarı otonom robot üreticileri geliştiriyor.

Firmanın amacı, 650 ft (200 m) çapında ve Ay’da görülen seviyelere benzer yerçekimi ile simüle edilmiş dairesel lüks bir uzay oteli olan Voyager Uzay İstasyonu’nu (VSS) inşa etmektir. Şirket bu kapsamda, uzayda büyük yapılar inşa etmesine izin verecek teknolojilerden birini gösterdi.

Dünyanın ilk Uzay Oteli

Twitter’da demosunu paylaşan şirket, bu tasarımın büyük bir başarı olduğunu ve çok yakın gelecekte etkinlikte gösterilen teknoloji hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağını yazdı.

Voyager oteli, konuklara lüks ve konfor sağlamak için tasarlanmış bir yapı ve bu konforlardan biri yapay yerçekimidir. Geniş uzay yapısı bu nedenle yavaşça dönerek yerçekimini simüle edecektir.

Lüks Uzay Otelinin Tanıtımı Yapıldı!

‘PSTAR’, Voyage uzay oteli için bir prototip görevi görecek bir halka oluşturmak için 52 metre (156 ft) makinaları bir çemberin içinde bir araya getirecek. Bu çemberin içinde, dört tahrik modülü halkayı döndürmek için itme gücü kullanacak. Bu, uzayda yapay yerçekimi için kullanılan ilk büyük ölçekli rotasyon gösterisi olmasını sağlayacak.

Orbital Assembly, Voyager uzay otelini 2027’ye kadar faaliyete geçirmeyi umuyor. Otelin faaliyete geçmesiyle birlikte şirket, konukların sağlık spaları, spor salonları, temalı restoranlar, Dünya izleme salonları, barlar ve hatta uzayda konserler gibi çok sayıda olanağa erişebileceklerini söylüyor.

Lüks Uzay Otelinin Tanıtımı Yapıldı!

Şirket, uzay otelinin aynı anda 400’e kadar misafir ağırlayabileceklerini ve yapay yerçekimi deneyleri yapmak isteyen uluslararası uzay ajanslarını da ağırlayacağını söylüyor. Orbital Assembly bir uzay yolculuğun ne kadara mal olacağını açıklamamış olsa da ucuz olmayacağını söylemeye gerek yok.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu