BilimKimya

Kaliforniyum Nedir? Kaliforniyum Nerelerde Kullanılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazımızda ülkemizde de birçok kez gündeme gelen ve değerli ve radyoaktif bir element olan kaliforniyum elementini, özelliklerini ve kullanım alanlarını derledik.

Kaliforniyum Elementi

Kaliforniyum elementinin ismi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinden gelmektedir hatta keşfedildiği Kaliforniya Üniversitesinde bu ismi almıştır.  

californium button min Mühendistan

Kaliforniyum Elementi

  • Atom Numarası: 98
  • Atomik Sembolü: Cf
  • Atom Ağırlığı: 251
  • Erime Noktası:1580 F (860 ºC)
  • Kaynama Noktası:Bilinmiyor

Keşfi: Kaliforniya Üniversitesinden Stanley G. Thompson, Glenn T. Seaborg, Kenneth Street ve Albert Ghiorso Kaliforniyumu ilk defa 1950 yılında üretti. Küryüm elementinin alfa parçacıklarıyla bombardımanı Kaliforniyumu oluşturmuştur.  

Kaliforniyumun Özellikleri

Kaliforniyumun periyodik tablo içerisinde aktinit serisindedir ve metal olarak kaliforniyum oldukça reaktiftir. Havaya veya neme maruz kalınca, bu metal hızla oksitlenir, ancak şiddetli değildir. Kaliforniyumun yüksek sıcaklıklarda yüzey merkezli kübik bir yapıda gözlemlenmiştir ve 3 değerliklidir.

Aktinit serinin ikinci kısmındaki elementler valans elektronlarından korunan veya uzaklaştırılan f elektronlarına sahiptir. Bu durum sebebiyle kaliforniyumun, katı haldeki bileşiklerde 2 , 3 veya 4 değerlikli oksidasyon hallerini sergileyen lantanit elementlerinin davranışını gösterir. Sonuç olarak, kaliforniyumun 3 değerlikli hali en kararlı halidir.

Kaliforniyumun çok fazla olmamasına rağmen, bazı alaşımlar ve birçok bileşik kaliforniyumdan yapılmıştır.

237 ve 238 kütleli izotopların henüz onaylanmamasına rağmen kaliforniyumun atom kütlesi 237’den 256’ya kadar değişen raporlanmış 20 adet izotopu vardır. En kararlı izotop 898 yıllık bir yarılanma ömrüne sahip olan 251Cf izotopudur. Alfa bozunması ve doğal fisyon ile 251Cf, 247Cm’ye bozunur.

Kaliforniyumun Kaynağı

Kaliforniyumun yapay olarak üretiminde kullanılan 2 farklı başarılı metot vardır. Her ikisi de kaliforniyum-triflorürün yükseltilmiş sıcaklıkta lityum iyonu ile indirgenmesini ve daha sonra ise toryum ve lantanyum metallerini kullanarak kaliforniyum-oksidin azaltılmasını içerir. Bir defada en fazla miktarda californium üretimi 10 miligram civarıdır.

Kaliforniyum Numuneleri
Kaliforniyum Numuneleri

Kaliforniyumun süpernova yıldız patlamalarında da açığa çıktığı öne sürülmektedir. Bu patlamalar 254Cf’nin radyoaktif bozunmasıyla kabul edilen karakteristik ışık eğrilerine sahiptir.

Kaliforniyum Nerelerde Kullanılır?

252Cf elementi nötron kaynağı olarak çok verimli bir elementtir. Bu da 252Cf’yi çok kullanışlı bir element yapar. Bu element günümüzde petrol kuyusu endüstrisinde kullanılır. Kaliforniyum, kuyularda petrol ve su taşıyan yüzeyleri bulan, “nötron nem ölçer“olarak adlandırılan bir cihazda kullanılır. Kaliforniyumun ayrıca altın ve gümüş cevherlerini bulabilen nötron aktivasyonu adı verilen bir işlemle nötron kaynağı olarak kullanılabildiği de bilinmektedir.

38090 fig1 min Mühendistan

Kaynak: LiveScience

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaklaşık 5 gram californiyom elementi sandığımız birsey var bizde emin olabilmemiz için yardımcı olabilirmisiniz acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu