Rüzgar Enerjisi

Anemometre Nedir? Anemometre Çeşitleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rüzgarın hızını ve yönünü ölçen, meteoroloji ve rüzgardan elektrik üretim sektöründe bir ölçüm aracı olarak kullanılan anemometreleri bu içeriğimizde sizler için derledik. Bu içeriğimizde Anemometre Nedir? Anemometre Çeşitleri Nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Anemometre Nedir?

Anemometre, rüzgarın hızını, yönünü ve basıncını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Anemometre kelime anlamı olarak Yunancada rüzgar anlamında da gelen anemos kelimesinden türetilmiştir. Meteorolojide ve rüzgar ölçüm sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Anemometre ile ilgili ilk tanımlama 1450 yılında Leon Battista Alberti tarafından yapılmıştır.

Anemometre Çeşitleri Nelerdir?

Anemometrelerin birçok çeşidi vardır. Genellikle anemometreler hız ve basınç anemometreleri olarak iki temel gruba ayrılır.

Hız Anemometreleri

Rüzgarın hızını doğrudan ölçen anemometre tipleridir. En yaygın kullanılan anemometre çeşitleridir.

Kupa Anemometresi

kupa anomemetresi
Anemometre Nedir? Anemometre Çeşitleri Nelerdir? 5

En yaygın kullanılan anomemetre çeşidi kupa anomometresi olarak da bilinen yatay bir eksen etrafına dizilen 3 veya 4 çanaktan oluşur. Rüzgar estikçe de bu çanaklar dönmeye başlar. Rüzgar ne kadar hızlanırsa çanaklar da o kadar hızlı döner. Anemometre de rüzgarın hızını bulmak için bu çanakların dönüşünü sayar. Çünkü rüzgar hızı sabit değildir ve sürekli değişir. Rüzgar bazen çok hızlı bazen ise yavaş eser.

Pervaneli Anemometre

Pervaneli anemometre

Pervaneli anemometreler de rotor dönüş hızını sayarak rüzgarı ölçer. Pervaneler yatay olarak döner. Bu anemometrelerin çalışma prensibi yatay eksenli rüzgar türbinleri ile benzerlik gösterir.

Sıcak Tel Anemometresi

Sıcak tel anemometreleri ise havanın sıcak nesneleri, üzerinde esmesiyle soğutması prensibini kullanır. Sıcak tel anemometrelerinde elektrik ile ısıtılmış, ince bir tel rüzgar hızının ölçülmek istenen yere yerleştirilir. Rüzgar ne kadar hızlı eserse tel daha çabuk soğur. Telin direnci ile rüzgar hızı arasındaki ilişki ile rüzgar hızı hesaplanır. Ama bu anemometreler rüzgar yönünü hesaplayamaz.

Ultrasonik Anemometreler

Ultrasonik anemometreler, ultrasonik ses dalgalarını kullanarak rüzgar hızını ölçerler. Bu anemometreler sonik dalgaların havada yayılım süresine göre ölçüm yaparlar.

ultrasonik anemometre

Akustik Rezonans Anemometreler

Akustik rezonans anemometreler klasik ultrasonik anemometrelerden farklı olarak rezonans ile akustik dalga üreterek çalışır.

Lazer Doppler Anemometre

Lazer doppler anemometre bir lazer kaynağından çıkan bir ışık ışınının iki ışına ayrılmasını kullanır. Hava molekülleriyle katı partiküller beraber hareket etmektedir. Işınlar partiküllere çarpar ve yansır. Bu şekilde bir nevi lazer ışınları partikül takibi yapar. Partiküller belirli bir hıza ulaştığında ise bir Doppler kayması oluşturur. Bu da lazer ışığında tüzgar hızı ölçmek için kullanılır.

Basınç Anemometreleri

Rüzgar hızı, ayrıca hava basıncı ile de ölçülebilir. Bu şekilde çalışan anemometreler de basınç anemometreleri olarak bilinir.

Tüp Anemometreleri

Tüp anemometreleri, hava basıncı veya hızı belirlemek amacıyla kullanılır. Tüp anemometreleri hava basıncını cam bir tüp içerisinde ölçer. Tüpün içindeki hava basıncının dışardaki hava basıncı ile kıyaslanmasıyla, rüzgar hızı hesaplanabilir.

Pitot Tüpü Statik Anemometreler

Diğer farklı tipteki anemometreler ise ses dalgalarının hızı veya rüzgar içerisindeki küçük partiküllerin gönderilen lazer ışınları ile parlaması ile de ölçüm yapılabilir.

Anemometreler Nerelerde Kullanılır?

Anemometreler birçok alanda çeşitli amaçlar ile kullanabilir. Hava durumu ölçümünün yanı sıra, havanın otomobil, uçak veya uzay araçları gibi nesneler üzerindeki hareketini incelemek ve nesnelerin hava ile etkileşimini geliştirmek amacıyla yapılan bilimsel çalışmalarda kullanılır. Anemometrelerin genel olarak:

  • Hava durumu ölçüm istasyonlarında,
  • Uçak sanayinde araştırma geliştirme çalışmalarında,
  • Otomobil sanayinde aerodinamik deneylerde ve kontrollerde,
  • Uzay araçların aerodinamiksel olarak incelemesinde,
  • Rüzgar santrallerinin kurulumundan önce, bölgede kurulan rüzgar ölçüm istasyonlarında yaygın olarak kullanılır.

Kaynaklar

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu