TeknolojiHaberler

İtalya’nın Hyperloop Ağı Şekilleniyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Zaha Hadid Architects (ZHA) İtalya’da yeni hyperloop ya da Türkçe uyarlamasıyla hız yuvarı sistemini tasarlamak için Hyperloop Italia şirketi ile bir ortaklık imzalarken, ulaşım planının hayata geçmesine bir adım daha yaklaşıldı.

ZHA, Londra merkezli mimarlık firmasını olan Hyperloop Italia ile projenin devamında da iş birliği yapacağını duyurdu, ancak kesin katılım veya süpersonik ağın ne zaman hazır olacağı hakkında çok az bilgi halka duyuruldu.

Yeni proje kapsamında Hyperloop Italia, olası bir rotanın Milano’dan Malpensa Havalimanı’na normalde 40 dakika sürerken, hyberloop sistemi sayesinde 10 dakika süreceğini belirtti.

ZHA Müdürü Patrik Schumacher projeyi tanımlarken, “Hiperloop Italia’nın tasarım ve işletim teknolojilerindeki yeniliklerini ekolojik olarak sağlam malzemeler ve inşaat uygulamalarındaki gelişmelerle birleştiren çok disiplinli bir yaklaşım uyguluyoruz. Bu yaklaşım sayesinde yapısal olarak verimli, çevresel olarak sürdürülebilir ve geleceğe dayanıklı projeler sunma şansımız artıyor. “

Dünyadaki diğer hiperloop uygulamalarla benzer şekilde çalışan proje, manyetik olarak havaya kaldırılan, 20 m uzunluğunda ve 2,7m genişliğindeki yolcu kapsüllerini iten iki düşük basınçlı tüpten oluşacak ve bu, NewAtlas’ın bildirdiğine göre , 760 mil / saat’e (1.223 km / s) kadar hızlara ulaşabiliyor.

ZHA, hiperloop sistemlerinin geleneksel ulaşım yöntemlerine güç sağlamak için gereken enerjinin yalnızca bir kısmına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Ayrıca hiperloop kapsüller çok daha yumuşak, daha hızlı ve çevre dostu bir sürüş sunuyor.

Hiperloop ağları dünya çapında gerçek bir hız kazanması uzmanların gözünden kaçmadı. Ocak ayında Virgin Hyperloop şirketi, gelecekteki kapsüllerinin, istasyonlarının ve sistemlerinin neye benzeyeceğine dair animasyonlu bir video paylaştı ve bu video, hem mühendisleri hem de tüm halkı heyecanlandırmayı başardı.

Gelecekte bu ağların çalışır durumda olduğunu ve ZHA ve Hyperloop Italia gibi ortaklıkların şaşırtıcı şekilde tasarlanmış sistemler sunma vaadini görmek heyecan verici olacak.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu