Teknoloji

2018 Yılına Damga Vuran En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

2018 yılı yeni sona erdi. Ancak, MIT Üniversitesinin teknoloji incelemesi raporunda yıl içerisinde insanlık üzerinde büyük etki yaratan ve gelecekte de insanlığa daha önemli faydalar sağlayacak olan en önemli teknolojik gelişmeler listelendi.

10 Çığır Açan Teknolojiler 2018” başlıklı bu yıllık raporda, listelenen teknolojilerin bazıları henüz yaygın olarak günümüzde kullanılmamaktadır, bazıları ise ticari olarak kullanılmaktadır.

İşte karşınızda MIT’nin hazırlamış olduğu 2018’deki en önemli teknolojik gelişmeler.

En Önemli Teknolojik Gelişmeler

10- Malzeme’nin Kuantum Sıçraması

Teknolojik Gelişmeler

Son zamanlarda IBM’in araştırmacıları, yedi-kubitlik bir kuantum bilgisayar kullanarak küçük bir molekülün elektronik yapısını simule etmeyi başardılar. Yapılan bu simulasyon sayesinde moleküllerin yapısının daha iyi anlaşılacaktır. Araştırmacıların enerji üretmek ve dağıtmak için daha etkili maddeler ve daha iyi malzemeler tasarlamasına olanak tanıyacaktır.

9- Genetik Falcılık

Teknolojik Gelişmeler

Genetik rapor kartları, sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler arasında gelecekte insan sağlığı açısından büyük rol oynayacaktır. Ayrıca, tıbbın geleceği olacaktır diyebiliriz. Bu sayede bilim adamları bir kişinin DNA’sını inceleyebilir. Bununla birlikte o kişinin sağlık ve IQ’su hakkında öngörüler sunan bir poligenik risk puanları oluşturabilmek için bu rapor kartlarından hazırlanan verileri kullanabilir.

8- Mükemmel Çevrimiçi Gizlilik

Teknolojik Gelişmeler

Sıfır bilgi kanıtı olarak adlandırılan yeni bir şifreleme protokolü, gerçek internet gizliliğin nihai olarak gerçekleşmesini sağlayacak olan teknolojidir. Bu şifreleme protokolü, geliştiricilere isimsiz işlem yapma yetkisi vermek için zk-SNARK (sıfır bilgi içeren, etkileşimi olmayan, bilgi kütüphanesi olan bir bilgi) adı verilen bir mesaj kullanan dijital para birimi zCASH öncülüğünde geliştirilmiştir.

Raporda “Bu sistem bankalar için, müşterilerinin mahremiyetlerinden ödün vermeden ödeme sistemlerinde blok zinciri kullanmanın bir yöntemi olabilir.” diyor. “Geçtiğimiz yıl, JP Morgan, blok zinciri tabanlı ödeme sistemine zk-SNARK’ları dahil etti.”

7- Sıfır Karbonlu Doğalgaz

Teknolojik Gelişmeler

Doğaya faydalı olan teknolojik gelişmeler de mevcut ve bu da onlardan birisidir.Doğal gaz, dünyanın birincil elektrik üretim kaynaklarından birisidir. Ancak büyük bir karbon emisyonuna sahip kaynaktır. Net Power şirketi, doğal gazdan temiz enerji üretebilecek bir teknolojiyi test etmektedir. Bu da dünyaya fosil yakıttan karbon emisyonu olmadan daha az bir maliyetle enerji üretmenin yolunu açmaktadır.

6- Babel-Fish Kulakiçi Kulaklıklar

Teknolojik Gelişmeler

Hitchhiker’s Guide to the Galaxy filmindeki “Babel Fish” veya Star Trek filmindeki “Universal Translator” gibi çalışacak kulak içi çevirmen sistemi artık hayata geçiyor. Google’ın 159 dolar değerindeki Pixel Buds adını verdiği kulakiçi kulaklıkları, Pixel akıllı telefonlarla ve Google Translate uygulamasıyla eş zamanlı çalışır. Bununla birlikte gerçek zamanlı çeviri yapabilmektedir. Raporda ise tasarımı için eleştiriler yapılmasına rağmen “diller arasında gerçek zamanlı olarak anlaşılabilir bir çeviri yapabildiği ve iletişim vaadi gösterdiği” belirtildi.

5- Sinir Ağlarının Düellosu

Teknolojik Gelişmeler

Yapay Zeka bir resim veritabanı üzerinden görüntüleri tanıyabilse de, yine de kendi başına orijinal görüntüler üretememektedir. Ta ki şimdiye kadar öyleydi, Montreal Üniversitesi’ndeki bir doktora öğrencisi, üretici karşıtlık ağı (GAN) adı verilen bir sistem yaklaşımı ile iki sinir ağını birbirine karşı rekabete sokarak gerçekçi görüntüler ve konuşmalar oluşturmalarını sağladı.

Raporda, “Bu teknoloji son on yılda Yapay Zeka alanında en umut vaat eden teknolojik gelişmeler arasındadır, makinelerin insanları kandıran sonuçlar üretmesine yardımcı olmuştur” ibaresine yer verildi.

4- Herkes İçin Yapay Zeka

ai 0 min Mühendistan

Teknolojik gelişmeler diyince akla ilk gelenlerden birisidir yapay zeka. Ancak, bu zamana kadar yapay zeka (AI) araçlarına yalnızca Amazon, Baidu, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri ve bunların yanı sıra bazı start-up şirketleri erişilebildi. Ancak bulut teknolojisi ile birlikte daha fazla işletmenin bu yeni teknolojiye ulaşmasına olanak sağlanıyor.

Raporda, “Tıp, üretim ve enerji gibi sektörler yapay zeka teknolojisini tam olarak uygulayabilirlerse, ekonomik verimliliğe büyük bir katkı sağlayabilirler” ibaresine yer verildi.

3- Akıllı Şehirler

ibb akilli sehirler min min Mühendistan

Birçok akıllı şehir projesi operasyonel ve maliyetsel sorunlar nedeni ile gecikmelere maruz kaldı. Ancak Toronto’daki Quayside isimli yeni bir akıllı şehir projesi, dijital teknolojiler etrafında bir mahalleyi yeniden inşa etmek için Alphabet’s Sidewalk Labs firması ile birlikte çalışıyor.

Teknolojik gelişmeler listemizdeki bu proje sayesinde proje, tasarım, politika ve teknoloji hakkında kararlar verebilecektir. Ayrıca, hava kalitesi, gürültü seviyesi ve insan faaliyetleri gibi faktörleri ölçebilmek için geniş bir sensör ağından veri toplama hedeflenmektedir. Ayrıca, tüm araçların otonom olması hedeflenmektedir.

2- Yapay Embriyolar

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler listemizde yer alan yapay embriyolar ise İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden bir grup embriyolog’un son zamanlarda yumurta veya sperme ihtiyaç duymadan sadece kök hücre kullanarak gerçekçi görünümlü fare embriyoları yetiştirmeyi başardılar. Şimdilerde ise Michigan Üniversitesi ve Rockefeller Üniversitesi’ndeki araştırmacılar insan kök hücrelerinden yapay bir embriyo yapmak için kolları sıvadılar. Bu yapay embriyolar araştırmacıların insanlığın başlangıcını incelemesi için kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda etik bir tartışmanın ateşini körükleyecektir.

1- 3D Metal Yazıcı

best metal 3d printer metals application min Mühendistan

Teknolojik gelişmeler listemizin ilk sırasına geldik. 3D yazıcı teknolojisi uzun yıllardır var. Ancak, hızlı prototipleme ve tıbbi cihaz testleri dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılabilir olduklarını fazlası ile kanıtlamışlardır. Fakat, hayatımıza girmesi ve ticari olarak kullanılması çok yavaş oldu. Tech Pro Research’ün araştırmasına göre, ticari kuruluşların yalnızca% 18’i 2016 yılında 3D yazıcıları ticari faaliyetlerde aktif olarak kullandıklarını söyledi.

Ancak MIT raporunda, 3D baskı işleminin potansiyel olarak tüm imalat endüstrisinde parçalar üretmenin pratik bir yolu olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle daha ulaşılabilir ve ucuz hale gelmiştir. Ayrıca yakın zamanda GE, Markforged ve Desktop Metal gibi bir grup şirket, üreticilerin çok fazla miktarda stok tutma ihtiyacını azaltabilecek 3D metal yazıcıları piyasaya sürdü.

2018 yılında hayatımıza fark katacak olan teknolojik gelişmeler listemizi okudunuz. Umarız bu teknolojik gelişmeler daha fazla yol kateder. Hayatımızın artık ayrılmaz parçası olan teknoloji ile birlikte insan yaşamı ve refahı artmaktadır. Bununla birlikte her gün yeni teknolojik gelişmeler hayatımıza girmektedir. Bir sonraki yazımızda 2019 yılındaki en önemli teknolojik gelişmeleler ele alacağız. Bizleri takipte kalın.

Kaynak: TechRepublic

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Şu anda Endüstriyel, Havalandırma ve İklimlendirme Filtreleri alanında kariyerini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu