Gıda MühendisliğiBilimHaberler

Bill Gates Destekli Yeni Et Alternatifi Volkanik Bir Mikroptan Yapıldı!

Bill Gates ve Jeff Bezos destekli girişim, Yellowstone'daki bir mikrobu zengin bir protein kaynağına dönüştürüyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, Bill Gates, Jeff Bezos ve Al Gore da Yellowstone Milli Parkı’ndan elde edilen fermente volkanik mikrobu kullanarak üretilen etsiz burgerler, süt içermeyen peynir, tavuksuz kanatlar gibi ürünler geliştiren bir girişim olan Nature’s Fynd’i destekleyen büyük isimler arasında yer alıyorlar.

Çok sayıda yüksek profilli yatırımcıdan 158 milyon dolar fon toplayan Chicago merkezli şirket, ürünlerini bu yıl piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Nature’s Fynd, 2012 yılında Thomas Jonas ve Mark Kozubal tarafından sürdürülebilir biyoürütler adı altında kuruldu. Kozubal, şirketi kurmadan önce Yellowstone Milli Parkı’ndaki “Fusarium strain flavolapis” adlı volkanik kaplıcalarda yaşayan bir mikrobu araştırmıştı. Kozubal ve bilim adamlarından oluşan bir ekip, mikrobu protein bakımından zengin bir madde haline getiren “Fy” olarak adlandırdılar, bu da daha sonra, gıda ürünlerinin temelini oluşturan protein oldu.

Nature’s Fynd, volkanik mikrop türevi proteininin 20 amino asidin tümünü içerdiğini ve aynı zamanda kolesterol veya trans yağlara sahip olmadığını söylüyor.

Şirket, şu anda Chicago’nun eski bölgelerinden biri olan Union Stockyards bölgesinde 35.000 metrekarelik bir fabrika inşa ediyor. Bu fabrikanın, geleneksel et üretiminden uzaklaşmayı temsil eden sembolik bir hareket olması bekleniyor.

Alt etlere olan talebin artmasından yararlanan diğer şirketlerden bahsedecek olursak, listede 3D baskılı İsrail merkezli Redefine Meat ve fermantasyon ve 3D baskı kullanan Kaliforniya merkezli Perfect Day de bulunuyor. Tabii ki, tüm bunlar iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için yapılan işletmeler, çünkü alt etler geleneksel et ürünleriyle karşılaştırıldığında, yiyecek tedarik etmenin çevresel etkisini zaten büyük ölçüde azaltıyor.

Bu çabaya en büyük desteği verecek olan ise elbette tüketici olacaktır. Tüketicilerin alt-etlere beklenen ilgiyi gösterip göstermeyeceği ise şimdilik merak konusu.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu