TeknolojiHaberlerYazılım

Bir Alman Şirketi Denizin İçindeki Silahları Temizlemek için Arttırılmış Gerçeklik Kullanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Artırılmış gerçeklik (AR), genellikle yeni şehir manzaraları, altyapı, tıp ve oyun deneyimleri oluşturmayı amaçlayan geleceğe yönelik bir teknoloji olarak değerlendirilir. Ancak yeni bir sanal gerçeklik uygulaması, karanlık geçmişle yüzleşmemize ve hayat kurtarmamıza yardımcı olacaktır.

Bir şirket yakın zamanda, dalgıçların birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında denize atılan savaş zamanı mühimmatlarını kurtarmasına yardımcı olmak için tasarlanmış güvenlik sistemleri geliştirmek için yeni bir araştırma projesi başlattı. Denizin içindeki silahları tespit etmek için de AR teknolojisi kullanılıyor.

Dalgıçlar, Denizin İçindeki Silahları toplarken aşırı tehlikeyle karşı karşıya!

Almanya kıyılarında Kuzey ve Baltık Denizlerinin dibinde ikinci dünya savaşından kalan çok sayıda mühimmat var. Şu anda uzmanlar, kimyasal savaş ajanlarının miktarını kabaca 242.500 ton (220.000 metrik ton) olarak tahmin ediyor ve hepsini deniz tabanından kurtarmak pahalı olduğu kadar karmaşık da bir iş. Ama aynı zamanda bu maddeler ölümcül olabileceği için denizin bunlardan arınması gerekiyor. Denizin tabanını kaplayan kabuklar esas olarak metalden oluşuyor ve on yıllar boyunca tuzlu suya battıktan sonra giderek daha fazla korozyona uğradılar. Bu da, yalnızca çevre için değil aynı zamanda en son teknoloji aletlerle bile tehlike bölgesinin derinliklerinde çalışan profesyonel dalgıçlar için oluşturduğu riski ve tehlikeyi artırıyor.

Bunun ışığında, kuzey Almanya’daki bir grup şirket ve araştırma enstitüsü, su altı operasyonlarını geliştirmek için kapsamlı bir iş güvenliği sistemi tasarlamayı amaçlayan TOxAR projesini başlatmak için bir araya geldi. Yeni sistem, hem savaş reaktiflerinin (TNT gibi) su kaynaklı bileşenlerini hem de arsenik ürünleri ve hardal gazı gibi diğer zararlı kimyasal maddeleri algılayan ve ölçen bir dizi yeni sensöre dayanıyor. 

Denizin İçindeki Silahları AR ile temizlemek
Bir Alman Şirketi Denizin İçindeki Silahları Temizlemek için Arttırılmış Gerçeklik Kullanıyor 3

AR donanımlı gözlükler dalgıçların hayatını kurtarabilir

Bu projeyle, önümüzdeki yıllarda, mühimmat kurtarma görevlerinde olan dalgıçlar , su altı bölgesini ıslanmadan önce sensör mızraklarıyla tarayabilir. Gerçek zamanlı iletişim de güvenlik sisteminin çok önemli bir özelliği olduğu için, bu mızraklara  işlevsel navigasyon ve iletişim düğümleri sensörleri de eklenmiştir. Bu sayede, bir dalgıç su altındaki kirli kabukları yerinden çıkardığında, saçılan tehlikeli madde bulutları anında analiz edilerek dalgıcın tehlikeye girmediğinden emin olunabilir.

Kaynak
Interesting Enginnering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu