HaberlerTeknoloji

Apple, Facebook’u Tehdit Etti

Apple, Instagram üzerinden köle ticaretinin yapıldığının ortaya çıkmasının ardından Facebook'u uygulama mağazasından çıkarmakla tehdit etti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Wall Street Journal’ın Facebook’a ait şirket içi raporları, BBC tarafından 2019 yılında Instagram gibi uygulamalar üzerinden köle ticaretinin yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından Apple, Facebook’u uygulama mağazasından çıkarmakla ilgili tehdit etti.

Mobil uygulama sahipleri olan Google ve Apple bu haberin yayınlanmasının ardından harekete geçti ve Apple’ın uygulama geliştiricilerinden sorunu giderecek önlemler almalarını istediği öğrenildi.

Ayrıca Wall Street Journal’ın şirket içi raporlara göre Facebook şirketinin uygulamaları üzerinden köle ticareti yapıldığından BBC haberinin yayınlanmasından önce de haberdar olduğu ve konu ile ilgili incelemeler yaptığını bildirdi. Fakat haberin yayınlanmasının ardından ilgili hashtag ve hesapların kapatıldığı da bildirildi.

BBC Arabiai haberi, Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki ev hizmetçilerinin Instagram gibi birçok uygulama üzerinden alınıp satıldığını ve kapalı ortamlarda tüm haklarından yoksun bir şekilde tutulduğunu ortaya çıkartmıştı.

Facebook Sert Bir Şekilde Eleştiriliyor

Wall Street Journal’ın Facebook’un şirket içi raporlarını yayınlamasının ardından Facebook ABD’de set bir şekilde eleştirilerin odak noktasında yer aldı.

Salesforce’un CEO’su ve Time dergisinin de sahibi olan teknoloji milyarderi Marc Benioff da Facebook’u çok sert bir şekilde eleştirenlerden birisidir. Bunu da “Facebook Amerika ile ilgili yanlış her şeydir” açıklamasıyla belirtiyor.

CNN’e yaptığı açıklamada Benioff: ” Benioff, Facebook’la ilgili haberler üzerine CNN’e yaptığı açıklamada, “Facebook’un dünyayı nasıl etkilediğine bakın: siyasi süreçlerden, iklim krizine ve pandemiye tüm önemli başlıklarda sorunlar güvensizliğe dayanıyor ve bu güvensizliği sosyal medya şirketleri yaratıyor” diye belitti.

Birçok kez Facebook’u eleştiren ve Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in 1 trilyon değerindeki şirketlerinin bölünmesi gerektiğini belirten Benioff ayrıca ABD Kongresini de Facebook’un yol açtığı sorunlarla sert bir şekilde mücadele etmeye çağırdı.

Kaynak
NTV

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu