Güneş EnerjisiHaberler

GES Yatırımları ile İlgili OSB Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Kurulumların parsel alanının %25’i ile sınırlı olacağına yönelik hüküm kaldırıldı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

31 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete kararı ile Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Karara göre OSB içerisinde çatı ve cephede GES uygulamasının yapılamaması durumunda veya ilave kapasite ihtiyacı için yerde yapılacak kurulumlar için parsel alanının %25’i ile sınırlı olacağına yönelik hüküm kaldırıldı.[1] 

Değişiklik ile düzenlemenin Yapı ve yapı ile ilgili esaslar” başlıklı 43’üncü maddesinin “Katılımcıya ait destek üniteleri” başlıklı g bendinin ilk fıkrası güncellendi.

Güncelleme ile güneş enerjisi tesislerinin taban alanının parsel alanının %25’ini geçemeyeceğine yönelik ibare kaldırılırken, destek ünitelerinin parsel içindeki konumunun uygunluğuna OSB yönetiminin karar verileceği belirtildi.

İlgili maddedeki değişiklik şu şekilde oldu;

g) Katılımcıya ait destek üniteleri;

1) Tesisin çalışması ve işletilmesi için gerekli olan, LPG tankı, yangın suyu deposu, arıtma tesisi, güneş ve rüzgâr enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri ve benzeri destek üniteleri parsel içi ring yolu veya çevre yeşili üzerinde yer alamaz. Güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri, öncelikle çatı ve cephede kurulur. Statik ve mimari açıdan çatı ve cephe uygulamasının yapılamaması ya da ilave kapasiteye ihtiyaç olması halinde yerde kurulacak tesisin taban alanı, parsel alanının %25’ini geçemez. Bunun dışında destek ünitelerinin parsel içindeki konumunun uygunluğuna, ilgili mevzuata göre OSB karar verir.


[1]  Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Kaynak
Yeşil Ekonomi

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu