EnerjiGüneş EnerjisiHaberler

Yeni Bir Güneş Enerjili Elektrikli Araç, Pil Tasarımında Farklı Metaller Kullanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Münih merkezli Sono Motors, güneş enerjili elektrikli aracını tanıtmaya hazırlanıyor. Firma, daha uzun menzilli bir pil arayışında, pillerinde kobalt, nikel ve manganez kullanımını ortadan kaldırmayı başardı. 25.500 € ‘ya (30.000 ABD Doları) mal olan otomobil üreticisi, güneş enerjisiyle çalışan elektrikli aracı Sion için 13.000 peşinat aldı.

2016 yılında duyurulan Sion, kaputunda, tavanında, kapılarında ve arka tarafında fotovoltaik panellere sahip tamamen güneş enerjisiyle çalışan bir elektrikli araç. Tüm paneller şarj olması için aküye besleniyor. Ancak, aracı ön sipariş eden kişiler arasında yapılan bir anket, gelecekteki kullanıcıların% 90’ının daha güçlü bir pil istediğini gösterdi.

Şirket bu nedenle, menzilini artıran ve şarj süresini de hızlandıran lityum demir fosfat (LFP) bataryasına geçmeye karar verdi. Ayrıca yukarıda belirtilen nikel, kobalt ve manganez gibi stratejik metallerin kullanımını da ortadan kaldırdı. Yeni 54kWh pil paketi, aracın toplam menzilini önceki 50kW’tan 305 km’ye ve şarj oranını da 75kW’a yükseltti.

Güneş Enerjili Elektrikli Araç ve Sürdürülebilir Piller

Sono Motors Teknoloji Direktörü Markus Volmer yeni elektrikli araçları ve tasarlanan pil hakkında “Büyüyen elektrikli araç pazarı daha uzun ömürlü, daha sürdürülebilir piller için muazzam bir talep yaratıyor. Tasarlanan gelişmiş pil, Sion sürücülerinin şarjlar arasındaki süreyi uzatmasını sağlarken, şarj süresinin kendisini azaltıyor. Bu da Sion’u herkes için kolay ve uygun fiyatlı sürdürülebilir mobilite sunmak için etkili bir şekilde optimize ediyor,” ifadelerini kullandı.

Elektrikli araçlar sera gazı yaymazken, gazla çalışan araçların yaptığı gibi, “temiz” ve sürdürülebilir oldukları fikri sorgulandı. Çoğu elektrikli araç, topraktan çıkarılmak zorunda olan pillerinde lityum kullanıyor. Bu, bilim insanlarını lityum tedarik etmenin diğer yollarına odaklanmaya zorlayan bir gelişme oldu.

En basit çözüm, bu metalleri karbon veya kükürt gibi kolayca bulunabilen metallerle değiştirmek olacaktır. Diğer seçenek ise, tamamen farklı bir güç kaynağı kullanmak olacaktır. Bu kapsamda hidrojenle çalışan motorlar, karada ve havada seyahat ihtiyaçlarımıza cevap olabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu