Uzay BilimleriHaberler

Bezos’un Uzay Gemisindeki Koltuklar Satılıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçen hafta, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un, uzay şirketi Blue Origin tarafından yapılan Bezos’un uzay gemisi New Shepard’ın ilk mürettebatlı uçuşuyla 20 Temmuz’da uzaya gideceği haberi duyurulmuştu.

Bezos, Pazartesi sabahı Instagram’da bir gönderide, “Beş yaşımdan beri uzaya seyahat etmeyi hayal ettim” dedi. “20 Temmuz’da kardeşimle o yolculuğa çıkacağım. Bu büyük macerada en yakın arkadaşımla olacağım.” diye belirtiyor.

Şimdi, iş adamı uzaya ilk yolculuğunda daha da fazla arkadaşa sahip olacak gibi görünüyor. Görevdeki bir koltuk 28 milyon dolara açık artırmayla satıldı.

Koltuğu satmak için Blue Origin, 159 ülkeden 7.600 kayıtlı teklif sahibinin bu zor ve özel yer için yarıştığı bir canlı müzayede düzenledi. Süreç, önce kör müzayede, ardından açık müzayede ve sonuçların şirketin internet sitesinde yayınlanmasını içeren üç aşamalı bir ihale süreci olarak düzenlendi.

Bezos’un Uzay Gemisindeki Koltuklar Ne Kadar?

Koltuğun gidiş oranı, oranın 28 milyon dolara fırladığını gören son olaydan önce 5 milyon doların hemen altına indi. Karşılaştırma için, uzay mekiğindeki normal koltukların 500.000 dolardan 1 milyon dolara çıktığı söyleniyor. Peki neden koltuk için bu kadar para ödüyoruz?

Roketin tasarımının çok başarılı olduğu düşünülünce, koltuklara biçilen değerin de buradan geldiğini var sayabiliriz. Bezos, tasarım süresince özellikle dikkatli olduğunu herkesle paylaşmış durumda. Yine de, uzaya hızlı bir yolculuk ve Dünya’ya hızlı bir dönüş için ödenmesi gereken çok şey var gibi görünüyor. Bunların yanı sıra, mekiğin, geri dönmeden önce yörünge altı uzayda sadece 11 dakika geçireceği bilinenler arasında.

İşin iyi tarafı, koltuklar için toplanan tüm para hayır kurumuna gidiyor! Bezos, kazandığı parayı çocukları STEM alanında kariyer yapmaya teşvik eden, kar amacı gütmeyen bir Gelecek için Kulübü vakfına bağışlıyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu