TeknolojiHaberler

Dünya’nın En Güçlü Süper Bilgisayarlarından Birisi Elektrik Yerine Işık Kullanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dünyanın en güçlü bilgisayarlarından biri olan ve en iyi 500 süper bilgisayardan (Top500) birisi olan Fransız Jean Zay süper bilgisayarı, fotonik bir yardımcı işlemciye sahip olan ilk HPC, yani ışık kullanarak bilgi iletip işleyebilen süper bilgisayarı oldu. Bu gelişme sektör için bir ilki temsil ediyor.

Bu gelişme LightOn’un GENCI ve IDRIS ile işbirliğindeki bir pilot program sırasında yapıldı. LightOn’un CEO’su ve kurucu ortağı Igor Carron yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Yeni bir bilgi işlem teknolojisini dünyanın Süper bilgisayarlarından birine entegre eden bu pilot program, GENCI ve IDRIS/CNRS gibi vizyoner kurumların özel taahhüdü olmasaydı mümkün olmazdı. Kuantum bilgisayarların ortaya çıkışıyla birlikte, bu dünya prömiyeri, exascale süper bilgisayardan sonraki adımın hibrit bilgi işlemle ilgili olacağı görüşümüzü güçlendiriyor.”

Teknoloji şimdi önümüzdeki birkaç ay içinde Jean Zay araştırma topluluğunun makine öğrenimi temelleri, diferansiyel gizlilik, uydu görüntüleme analizi ve doğal dil işleme (NLP) gibi görevleri üzerine araştırma yapmak için cihazı kullanacak kullanıcıları seçmek için sunulacak. LightOn’un teknolojisi 2018’den beri araştırmacılar tarafından başarıyla kullanılmaktadır.

Süper bilgisayarlar son birkaç yılda çok yol kat etti. Haziran 2018’de, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’nın Summit adlı dünyanın en son ve en güçlü süper bilgisayarına sahip olduğu açıklandı.

Summit, maksimum kapasitedeyken 200 petaflops’ta faaliyet göstererek saniyede 200 katrilyon hesaplama yaptı. O zamanki rakamlar, Çinli Sunway TaihuLight’ın 93 petaflop kapasitesinin yanı sıra ABD’nin önceki rekortmeni Titan’ı da geride bıraktı.

Daha sonra Haziran 2020’de, Japonya’nın en son süper bilgisayarı Fugaku’nun, Jean Zay’nin yer aldığı sıralamanın aynısı olan Top500’e göre dünyanın en hızlı bilgi işlem hızına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu da dokuz yıldır ilk kez bir Japon süper bilgisayarının birinciliği ele geçirdiği anlamına geliyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu