Sponsor

Yangın Alarm Sistemleri Ne İşe Yarar?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yangın Alarm Sistemleri Nedir?

Muhtemel yangını alev algılayıcı, ısı algılayıcı, duman algılayıcı ve yangın bildirim butonları gibi dedektör ögeleri sayesinde en kısa süre içerisinde tayin edebilen sistemlere yangın alarm sistemleri denir. Bu sistemler tehlikeyi ilk olarak bağlı bulundukları bildirim paneli ve merkezi yangın algılama sistemine iletir. Çıkan yangına müdahale fırsatı oluşturmak için uyarı ögeleri aracılığıyla ilgili ünitelere bildirim verir. Söndürme aşamasında farklı ünitelere de uyarıda bulunur. Gaz, elektrik gibi risk teşkil eden üniteleri devre dışı bırakarak yerleşkenin boşaltılması adına emniyetli süre kazandırır.

Sensormatic vb. güvenlik sistemi firmalarının sunduğu farklı dedektör çeşitleriyle, acil durumlarda çözüm üretme fırsatı veren sistemlerden yararlanabilirsiniz. Sensormatic tarafından sunulan yangın alarm sistemleri ofis, alışveriş merkezleri, oteller, okullar, fabrika, ev, öğrenci yurtları vb. bütün kapalı sahalarda güvenlik sağlamak için kullanılabilmektedir. Olası yangın faallerinde meydana gelebilecek mal ve can kayıpları engellenebilmekte ya da minimum düzeye indirilebilmektedir.

Yangın Sistemlerinin Önemi

Yangın alarm sistemlerinin merkez noktasında bir bildirim paneli ve yangın dedektörü vardır. Panel, farklı algılama ögelerinden oluşmaktadır. Bu ögeler; butonlar, siren/flaşör, dedektörler vb. sistemlerle aktif hale getirir.

Yangın algılama sistemi veya yangın alarm sistemi, adından da anlaşılacağı üzere oluşan yangını söndürmek için değil, olası bir risk durumunda uyarılar vererek ilgili alanın hızlıca tahliyesinin yapılması gerektiğini bildiren sistemdir. Ayrıca gelişen teknoloji ile beraber diğer sistemlerle de bir bütün olarak çalışabilmektedir. Hızlı farkındalık sağlayan bu sistemler, maddi ve manevi kayıpları engellemeye yardımcı olmaktadır.

Yangın Sistemlerinin Önemi Mühendistan
Yangın Alarm Sistemleri Ne İşe Yarar? 4

Sensormatic firmasının sunduğu yangın algılama çözümleri;

  • Emniyetli ve doğru yangın algılama sistemi için geniş ürün yelpazesi takdim edilmektedir.
  • Algılama hızı ile muhtemel yangını oluşmadan önce algılama ve erken müdahale edebilmek adına zamandan tasarruf.
  • Düşük bozulma oranı ve uzun ömürlü olması ile bakım ve onarım maliyetlerinden tasarruf elde edilir.
  • Akıllı yangın algılayıcıları, akıllı sinyal işleme özelliğiyle donatıldığı için istikrarlı algılama niteliği ve yanlış uyarıları minimum düzeye indirme.
  • Bina yönetim sistemlerine özel yazılım programları aracılığıyla yangın panelleri entegrasyonu sağlama.
  • Yangın algılama sisteminde meydana gelebilecek aksaklıklar için uzaktan yangın algılama tespiti.
  • Sisteme müdahale etmeden önce gereken ekipmanların elde edilmesi için ön bildirim sağlama.
  • Yangın algılama sistemini güvenilir bir ağ bağlantısı aracılığıyla uzaktan oluşturma ve takip etme.

Yangın Alarm Sistemleri Fiyatları

Yangın meydana geldiğinde oluşan alev ve duman video tabanlı yangın algılama sistemleri ile algılanır ve erken girişimde bulunmak için zaman sağlanır. Meydana gelebilecek can ve mal kaybı engellenir ya da minimum düzeye indirilir. Antrepolar, tüneller ve uçak hangarları gibi büyük sahalarda algılama sistemine yardımcı öge olarak işlev görür.

Yangın Alarm Sistemi Fiyatları Mühendistan
Yangın Alarm Sistemleri Ne İşe Yarar? 5

Yangın alarm sistemi fiyatları üretim özelliklerine göre farklılık gösterir. Yangın alarm sistemi fiyatları için www.sensormatic.com.tr üzerinden ulaşacağınız iletişim bilgileriyle firmayla irtibata geçebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu